Předchozí
1 z 5
Další

Filip Stejný vyrostl na zámku. Tajemno miluje dodnes

Jmenuju se Filip Stejný, jsem vyučený umělecký truhlář a jako jeden z mála se můžu pyšnit tím, že jsem vyrostl na zámku. Moji rodiče totiž pracovali jako kasteláni na zámku Jezeří, a tak jsem já a moje starší sestra Zuzka vyrůstali v prostředí obklopeném tajemnem, představami o pohádkových bytostech a strašidlech. A to se naší rodiny drží stále.

Filip StejnýZdroj: archiv Filipa Stejného

Dnes nás můžete potkat na několika místech republiky, v Úštěku, kde jsme před lety otevřeli naše první, ve střední Evropě unikátní muzeum čertů, ve Žluticích, kde mají naši úštěčtí čerti pekelnou pobočku, a taky v Kadani, kde se můžete potkat s mojí maminkou, přední čarodějnicí z muzea čarodějnic. Pravidelně také pořádáme jeden z nejnavštěvovanějších živých betlémů, a to během adventu v Kadani nebo přímo na Štědrý den na chomutovském náměstí.

Filip StejnýZdroj: archiv Filipa Stejného

Poté, co jsme opustili Jezeří, strávil jsem období dospívání na Červeném Hrádku, několik let poté jsme také spravovali Skanzen Stará Ves, který je součástí chomutovského zooparku. Spolu s partou nadšenců podobného ražení jsme tu v převlecích za nejrůznější pohádkové bytosti provázeli návštěvníky v rámci pohádkového safari, o každou adventní neděli, ale třeba také během vinobraní.

Filip StejnýZdroj: archiv Filipa Stejného

Mým snem vždy bylo provozovat restauraci, která ale nebude jen místem, kde se dobře najíst či poklábosit s přáteli. Tím, že pocházím z umělecké rodiny – mí rodiče jsou umělečtí řezbáři – mám k umění velmi blízko. Proto jsem se rozhodl, že má restaurace bude také centrem kulturního dění. Do kadaňské Pivní restaurace tak každý týden zavítají hosté na nějaký zajímavý koncert nebo setkání s významnou osobností našeho regionu.

Filip StejnýZdroj: archiv Filipa Stejného

Umění s nádechem tajemna mě ale provází i v jiném odvětví. Jsem fakír, polykám i plivu oheň a se skupinou talentovaných lidí pořádáme ohnivé show. Býváme součástí různých festivalů a podle ohlasů návštěvníků dokážeme předat zážitek, který v mnoha lidech dokáže otevřít duchovní otázku, zda jsou i oni schopni vyvinout tak vysokou míru koncentrace a oddělení ducha s tělem, aby sami zvládli náročné úkoly, které jim život do cesty postaví.

Filip StejnýZdroj: archiv Filipa Stejného