„Zelenskyj ‚prodal‘ 17 milionů hektarů zemědělské půdy společnostem Monsanto, Dupont a Cargill. Ano, čtete správně… 17 milionů hektarů pro GM0/chemické společnosti. Je to velmi špatné pro celý svět, jelikož Ukrajina je číslo 3 největším exportérem pšenice a dalších obilovin. Nemluvě o obrovských ložiscích minerálů. Zelenskyj ‚prodal‘ 28 % celé ukrajinské země. V podstatě kvůli obchodní dohodě, aby zaplatil hloubku lMF a světové banky.“

Tak začíná neuměle přeložený text hoaxu, který se od srpna šíří v dezinformačních skupinách na českém Facebooku, jako je třeba skupina „Děkujeme Maďarsku , děkujeme panu Orbánovi“ se 7,8 tisíce členů nebo „Zločiny Kapitalismu a Amerického Imperialismu“ s 1,4 tisíce členů (názvy skupin jazykově neupravujeme, pozn. red.). 

Jezuité chtějí otrávit Evropu

Podle dalšího textu hoaxu vlastní zmíněné společnosti, označované za tři velká americká přeshraniční konsorcia, oficiálně „jezuita s americkým kapitálem“ a jejich hlavními akcionáři jsou American Vanguard, Blackrock a Blackstone. Nákup 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy prý ohlásila blíže nespecifikovaná instituce Australian National Review.

„Obrovský dluh, který Ukrajina nyní dluží MMF a Světové bance od Oranžové revoluce, použije MMF k vynucení obchodu s ‚Přírodou pro dluh‘ (obchodujte s dluhem národních států vůči MMF za jejich podpozemky a nerostné suroviny). MMF poté prodá celou zemi Ukrajiny jezuitům prostřednictvím jezuitů vlastněných Monsanto a Cargill. Koš s čistými potravinami Evropy se změní na GMO plodiny, které otráví Evropu a zvýší úmrtnost a rozpad EU,“ pokračuje v neumělém překladu hoax.

Kersti Kaljulaidová.
Lež o estonské prezidentce se stále šíří. Sdílel ji i europoslanec Ivan David

Jde prý o další příklad „jezuitského minuetu“, což je pojem, jímž hoax označuje „drancování a sundání mocných států jako Amerika ve prospěch několika skrytých“.

Není vyloučeno, že v neumělém překladu bylo jako „jezuité“ přeloženo slovo Židé (Jews), jež se zřejmě mohlo vyskytovat v nějaké původnější mezinárodní verzi této dezinformace. Důležité je ale především to, že všechno, co hoax uvádí, je ve skutečnosti úplně jinak.

Prodej půdy nic nepotvrzuje

Jak uvádí web pro ověřování faktů Full Fact, zmíněné společnosti, tedy Monsanto, Dupont a Cargill, sice investovaly do ukrajinského zemědělského průmyslu, ale neexistuje žádný důkaz, že by jim prezident Zelenskyj prodal nějakou zemědělskou půdu.

Hoax cituje zprávu, jež byla opravdu zveřejněna na webu nazvaném Australian National Review a původně tvrdila, že „tři velké americké nadnárodní společnosti koupily 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy“, ale už nedodává, že zpráva Australian National Review obsahuje ve spodní části poznámku o opravě, v níž uvádí, že „uvedených 17 milionů hektarů byla chyba a je to 1,7 milionu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zelenskyj na odstřel? Ne, Die Welt jen upozornil na novou knihu o známé kauze

Ve zprávě je navíc jako zdroj uveden pouze příspěvek z účtu Laura Aboli na sociální síti Telegram, jenž je podle dalšího webu pro ověřování faktů Logically obecně známý šířením nepodložených konspiračních teorií.

Zmíněný účet uvádí jako důkaz svého tvrzení článek z roku 2021 napsaný think-tankem s názvem Oakland Institute. V něm se však píše pouze o nedávných změnách ukrajinského práva, díky nimž je nyní na Ukrajině umožněn soukromý prodej zemědělské půdy.

I po těchto změnách zůstává v ukrajinském právu v platnosti ustanovení, že zemědělskou půdu na Ukrajině nesmí kupovat zahraniční subjekty (ani jednotlivci, ani firmy), ale mohou si půdu pronajímat nebo kupovat podíly v ukrajinských společnostech, které ji vlastní.

Protesty spojené s demonstrativními jízdami traktorů jsou v Nizozemsku poměrně časté (na snímku protest v Haagu z roku 2019). Ten současný spojují lživé fámy s Billem Gatesem
Nizozemské farmáře ničí Bill Gates, tvrdí bývalá politička. Ničím to nedokládá

Článek však nezmiňuje žádnou ze společností, o nichž píše Australian National Review, ani neuvádí žádné údaje o 17 milionech hektarů – což by se opravdu rovnalo přibližně 28 procentům celkové ukrajinské půdy a téměř polovině její půdy zemědělské – a dokonce ani o 1,7 milionu hektarů.

Web Full Fact proto oslovil Oaklandský institut, aby se zeptal, zda tvrzení Australian National Review, jež se neopírá o žádné další prameny, vychází z nějakých faktů. Ředitel pro firemní politiku institutu Frederic Mosseau webu písemně odpověděl, že velké americké společnosti a investiční fondy mají na ukrajinské půdě a zemědělství „významné zájmy“, ale že tato konkrétní tvrzení se mu jeví jako fake news, protože je „vysoce nepravděpodobné“, že by ukrajinský prezident mohl prodat tak významné množství pozemků.

Firmy půdu neskoupily

Ani zpráva Australian National Review, ani příspěvek na Telegramu neuvádějí žádné podrobnosti o tom, kdy mělo ke zmíněným údajným prodejům pozemků dojít. Podle ukrajinského agropodnikatelského webu Latifundist nepatří v současnosti žádná z firem zmíněných v příspěvku mezi 100 největších vlastníků půdy na Ukrajině, z nichž ten největší, což je ukrajinská společnost Kernel, vlastní pouze kolem půl milionu hektarů.

Podle databáze Land Matrix pro monitorování půdy žádná ze společností ani investičních fondů zmíněných v příspěvku, tedy Monsanto, Dupont ani Cargill, neuzavřela na Ukrajině od roku 2019 žádný obchod s pozemky. Monsanto navíc sama o sobě jako nezávislá společnost již neexistuje, protože ji v roce 2018 koupila německá chemická společnost Bayer.

Hasiči z Hrobu u požáru na Mezné.
Lesní požáry? To námi jen manipulují média, tvrdili dezinformátoři před Hřenskem

Redakce Full Fact všechny tři společnosti, tedy Cargill, DuPont i Bayer, kontaktovala a dotazovala se, zda od Zelenského nástupu do vlády v roce 2019 získaly na Ukrajině nějaké pozemky.

Mluvčí společnosti DuPont spolu s mluvčím Corteva Agriscience, což je zemědělská společnost, jež byla dříve součástí DowDuPontu (nyní DuPontu), uvedli, že tyto firmy žádnou půdu na Ukrajině nekoupily. Tvrzení v hoaxu, jež na ně odkazuje, označil mluvčí DuPontu za „nekorektní a nepravdivé“.

Rovněž mluvčí společnosti Bayer reportérům Full Fact potvrdil, že tato společnost žádné pozemky na Ukrajině nevlastní. Společnost Cargill se k věci do středy 24. srpna 2022 nevyjádřila.

Na Ukrajině investovaly

Není přitom tajemstvím, že tyto firmy, podobně jako další mezinárodní společnosti, do ukrajinského zemědělství investovaly. Podle tvrzení Oakland Institutu z roku 2014 patřily mezinárodní společnosti včetně Monsanta, Cargillu a Dupontu mezi ty subjekty, které v důsledku tehdejších politických otřesů v zemi „převzaly všechny aspekty ukrajinského zemědělského systému“.

Institut dále ve zprávě z roku 2014 uváděl, že Monsanto a Cargill působily v té době na Ukrajině již déle než 20 let, zatímco DuPont tam „rozšířil své zájmy v poslední době“.

„Není pochyb o tom, že Cargill, Dupont a Monsanto mají na Ukrajině velké obchodní zájmy (a vidí tam velké ziskové příležitosti), ale není to prostřednictvím jejich přímé kontroly nad pozemky,“ sdělil nyní reportérům Full Fact Mosseau.

Tisková konference po zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Podporuje Ukrajinu? Je potomkem nacistů. Schytala to i Ursula von der Leyenová

Podle Full Fact je pravda, že zmíněné společnosti sehrály významnou roli ve výrobě a exportu zemědělských produktů. Pouze Cargill je však z těchto tří firem zmiňována Oaklandským institutem jako subjekt zapojený do vlastnictví ukrajinské půdy – v roce 2014 totiž získala pětiprocentní podíl v jednom z největších ukrajinských vlastníků půdy, společnosti UkrLandFarming.

„Kontaktovali jsme společnost Cargill, abychom si potvrdili, zda tento podíl stále drží. Monsanto a DuPont byly ve zprávě z roku 2014 popisovány jako rozšiřující se semenářské a agrochemické závody. I když zahraniční firmy nemohou nakupovat ukrajinskou zemědělskou půdu přímo, nemůžeme vyloučit, že tyto společnosti mají zájem získat ukrajinskou zemědělskou půdu prostřednictvím dceřiných společností, nájemních smluv, podílů na vlastnících půdy nebo jinými prostředky. Ale můžeme říci, že neexistuje žádný důkaz, že by jim prezident Zelenskyj prodal miliony hektarů,“ uvádí Full Fact.

S akcionáři je to jinak

Ani tvrzení, že „hlavními akcionáři“ zmíněných firem jsou „American Vanguard, BlackRock a Blackstone“, není podle Full Fact přesné. V případě DuPontu je pravda, že jeho dvěma největšími vlastníky jsou investiční společnost The Vanguard Group (která je v hoaxu zřejmě zmiňována jakoAmerican Vanguard) se 7,44% podílem, a BlackRock Fund Advisors, jež má 4,33% podíl.

Bayer, jenž je, jak už bylo zmíněno, od roku 2018 novým vlastníkem Monsanta, má mezi svými hlavními akcionáři Vanguard a BlackRock rovněž. Cargill je však soukromá rodinná společnost a jako nemá taková akcionáře.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku v úterý 28. 6. dopoledne
Ivan David z SPD lže o Kremenčuku, prý tam byl sklad zbraní. To už vyvrátila BBC

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkVanguard Group, BlackRock a Blackstone jsou všechny společnosti spravující aktiva, jež jménem svých klientů investují peníze do různých firem. Byť jsou tedy tyto firmy hlavními akcionáři v různých společnostech – včetně DuPontu a Bayeru – konečnými vlastníky akcií, které drží, jsou individuální investoři z jejich klientské skupiny.

Tvrzení, že těmito investory jsou američtí jezuité toužící vyhubit Evropu, lze označit za neprůkazné.