Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku stoupají už několik týdnů. Nad tisícovku, kde byl dosud naposledy v polovině května, se denní přírůstek dostal v tomto týdnu vedle pátku také v úterý a ve středu.

Zároveň postupně ubývá testovaných. V pátek laboratoře provedly zhruba 26 tisíc testů metodou PCR a 75 tisíc antigenních testů, před týdnem prošlo testem PCR téměř 29 tisíc lidí a antigenní metodou se jich testovalo skoro 80 tisíc. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se mírně zvýšil ze čtvrtečních 5,67 procenta na 5,8 procenta v pátek.

Cestující na letišti v norském Oslu
Uvolnění podmínek: Návrat do Česka z některých zemí bude od pondělí jednodušší

Dál narůstá počet lidí s covidem-19 v nemocnicích. Pátečních 331 pacientů je o víc než třetinu vyšší než před týdnem. Víc lidí s koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 4. června. Počet nemocných ve vážném stavu se za týden víc než zdvojnásobil na pátečních 67.

Podesáté za sebou vzrostlo takzvané incidenční číslo, které udává počet potvrzených případů nákazy za týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. K pátku se zvýšilo na 54 ze čtvrtečních 53. Vyšší bylo naposledy 19. května. V posledních dnech stoupá hlavně v Moravskoslezském kraji, kde se dostalo na hodnotu 90. V Jihočeském kraji sedmidenní incidence vzrostla na 80, v Praze na 72. Nejnižší je incidenční číslo nově v Královéhradeckém kraji, na 100 tisíc obyvatel zde za sedm dní připadá 18 nově potvrzených nakažených.

Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se dnes vrátilo na čtvrteční hodnotu 1,3. Mírně tak vzrostlo z pátečních 1,28. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nákazy, se drží od konce srpna.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března hygienici zaznamenali asi 1,7 milionu případů koronaviru. Naprostá většina z nakažených se vyléčila. S covidem-19 zemřelo 30.499 lidí. Za poslední týden přibylo 22 úmrtí, v předchozím týdnu s koronavirem zemřelo 12 lidí.

Dávek očkování zdravotníci od konce loňska, kdy se s vakcinací začalo, rozdali téměř 11,9 milionu. Většina vakcín vyžaduje k dokončení očkování dvě dávky, plně chráněno je tak téměř šest milionů lidí. V pátek dostalo vakcínu 12 687 zájemců, zhruba stejně jako o týden dřív. Posilující třetí dávku zdravotníci v pátek vpíchli 3512 lidem, celkem už jich rozdali 19 840. Tempo očkování je nyní výrazně pomalejší než v létě, kdy třeba na přelomu června a července dostávalo v pracovních dnech vakcínu až 120 tisíc lidí.

Povinné očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty či klienty, žádá Vědecká rada České lékařské komory, napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Prezident komory Milan Kubek by chtěl, aby očkování bylo povinné pro všechny, řekl.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:

Kraj

Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní

Moravskoslezský

90

Jihočeský

80

Praha

72

Jihomoravský

61

Olomoucký

55

Středočeský

52

Zlínský

51

Plzeňský

47

Vysočina

35

Pardubický

33

Ústecký

32

Liberecký

26

Karlovarský

22

Královéhradecký

18

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví