Předchozí
1 z 5
Další

Blanka Pittnerová.Zdroj: archiv Blanky Pittnerové

Odmala jsem jezdila s rodiči do Načetína - Jindřichovi Vsi. Vjemy z ranného dětství jsou nejintenzivnější, blízkost hlubokého lesa, vůně z rašelinišť, pramenů, vůně sušené arniky, pospolitost širší rodiny. Nemá to žádné jasné obrysy, ale střípek duše v tom kraji necháte a otisk kraje si nesete sebou. Běh života pak vše na čas uspí, ale jednoho dne je něco jinak, nastane vnitřní pnutí a nejasné touhy se derou ven. A pak během měsíce prodáte dům ve Spořicích a koupíte jiný na Boleboři. A deja-vu z dětství se vrací, vůně lesa, pramenů, vůně bylin.

Blanka Pittnerová.Zdroj: archiv Blanky Pittnerové

Byliny jsou moje láska, dělám si vlastní tinktury a mastičky. Vzhledem k zdravotním potížím, mým i v rodině, již od třiceti let. Pomohly mi v nejtěžších chvílích života. Kopřiva, ta temná vládkyně zákoutí - železná bohyně, říkám. Kostival - valí se na kosti a klouby, výborný na bolesti a hojení. Omamná vůně tužebníku jilmového, který je přírodním antibiotikem a roste kolem, jen natáhnout ruce. Na zahradě pěstuji sibiřský žen-šen a klanoprašku, které nespecifickým způsobem podporují imunitu. Příroda je stavebním prvkem života.

Blanka Pittnerová.Zdroj: archiv Blanky Pittnerové

Boleboř a Orasín - to je synonymum pro tvůrčí lidi. Tolik výtvarníků, malířů, sochařů na kilometr čtvereční jen tak nenajdete. Začali jsme se s manželem zúčastňovat sochařského sympozia v Boleboři. Proto nám bylo líto, že po skonu starosty obce J. Juřiny to vypadalo, že nejstarší sympozium v Ústeckém kraji po 15 letech skončí. Tehdy se manžel rozhodl: Udělám ho třeba na zahradě. Ale nebylo třeba, ten první rok nám poskytla obec Boleboř areál rekreačního střediska a energie. My jsme sehnali sponzory na materiál a stravu. Vzedmula se vlna solidarity a na sympozium přispívali lidé, které jsme ani neznali. Podporu jsme získali i z Prahy od ředitele mezinárodního festivalu Mene Tekel J. Řeřichy, který moderoval vernisáž na zakončení sympozia a doprovodný program. Loni se už jednalo o regulérní podporu a spolupráci s obcí Boleboř, za což jsme velmi vděční. Sochaři vytvořili šest laviček do aleje sv. Martina, která spojuje obce Boleboř a Orasín. Naši sochaři jsou prostě srdcaři, kteří mají tento kraj rádi jako my, žijí tu, tvoří a perou se z životem v horách jako my všichni.

Blanka Pittnerová.Zdroj: archiv Blanky Pittnerové

Nyní již Umělecké sympozium není jen o sochání a malování. Má po celý týden doprovodný program. Workshopy, hudební vystoupení a autorská čtení. Loni i cvičení Falun Dafa. A jelikož změna je život, letos se program trochu mění, budou nějaká překvapení. Chystáme mimo jiné charitativní bazar, jehož výtěžek půjde na nadační fond, který zatím vybíráme. A protože máme i malířky s velkým srdcem, tak jako vloni i letos obrazy, které namalují v Boleboři během plenéru, si zájemci mohou zakoupit a jejich příspěvky poputují do nadačního fondu“ Cesta proti bolesti“, s nímž máme výbornou spolupráci. Loni jsme fondu jsme odevzdali 6 009 Kč. Umělecké sympozium se koná ve dnech 8. až 14. června, kdy bude vernisáž, samozřejmě za splnění všech podmínek, daných vládou. A protože účastníci jsou opravdu srdcaři, tak myslím, že i v době "rouškové" , proběhne ke spokojenosti všech.

Blanka Pittnerová.Zdroj: archiv Blanky Pittnerové

Povoláním jsem prodavačkou, vyučila jsem se jako prodavačka konfekce. Byla to profese, kterou jsem si vybrala a dělala ráda. Na kancelářské židli jsem nikdy sedět nechtěla. Máme dva syny, kteří mají také specifické zájmy - mladší o bojová umění a vše co s tím souvisí, starší syn o vojenskou historii a indianistiku. Mám ráda tvůrčí činnosti. Teď se učím kresbě a anatomii u Milana Thóta. Chci proniknout do základů kreslířského řemesla, abych se zdokonalila v malbě. Ráda maluji přírodu, pokouším se o něco od starých mistrů nebo se inspiruji třeba Klimtem. Líbí se mi dva citáty, které navzájem vlastně spolu souvisí. A já se v nich našla. „Kamkoliv se dá rychle doběhnout, dá se také pomaloučku dojít“ z knihy Malá od Michala Čagánka a pak Tao „Cesta je cíl“.

Vlasta Fišrová