Kauza Peruc

→ zloději odnesli obrazy za 50-80 milionů korun
→ bránu zámku nikdo nezamykal, vzácné obrazy nebyly pojištěné
→ z hlediska výše škody jde o největší kriminální kauzu v historii okresu Louny


Po ukradených obrazech Emila Filly ze zámku v Peruci se slehla zem. Obrazy zmizely z výstavní síně zámku v pátek 18. listopadu nad ránem.

Pátrání během víkendu podle pondělních informací nijak výrazně nepokročilo, pachatelé zůstávají neznámí, obrazy jsou neznámo kde. Podrobnosti o průběhu vyšetřování však policie z taktických důvodů tají.

Zřejmé je, že pachatelé šli najisto pro konkrétní výtvory - sebrali čtyři nejcennější a nejdražší díla z expozice. Ve stejné síni se nacházely desítky dalších uměleckých děl, ale těch si téměř ani nevšimli a nechali je na místě.

Celý pátek sbírali kriminalisté stopy přímo na místě, o víkendu se ptali peruckých občanů, zda si něčeho podezřelého nevšimli. Zda to přineslo nějaký pokrok, policie zatím tají. „S ohledem na probíhající vyšetřování mohu zatím sdělit pouze to, že na případu pracuje tým zkušených kriminalistů, který shromažďuje a vyhodnocuje získané poznatky, stopy a další zdokumentovaný materiál,” uvedla tisková mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Informace vedoucí k dopadení pachatelů mohou lidé nadále také předávat na lince 158.

Výstavní síň měla alarm

I když samotný zámek, který je v soukromém vlastnictví, chátrá, Pamětní síň Emila Filly, jež se nachází v jižním křídle, byla zabezpečena alarmem. Zlodějům ovšem do karet nahrál fakt, že v samotné Peruci již není stálá služba Policie ČR; v minulosti tam sice byla, ovšem policie ji zrušila z úsporných důvodů.

Než tedy nyní po zaznění alarmu policisté do Peruce dorazili, byli pachatelé už pryč. Měli dost usnadněný přístup i přímo k objektu výstavní síně, protože se ukázalo, že vstupní bránu do zahrady zámku nikdo nezamyká.

Výstavní síň spravuje Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Zřizovatelem této galerie je Ústecký kraj. Podle ředitelky galerie Alice Štefančíkové sebrali zloději to nejcennější, co se ve sbírce nacházelo. Cenu děl odhadla na 50 až 80 milionů korun. Zmizely obrazy Slepec, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, Zátiší s mísami ovoce a obraz Žena s kartami.

Zbylých přibližně padesát neukradených obrazů bylo krátce po události převezeno do Loun. Osud výstavní síně na zámku, která je nyní uzavřena, je prozatím nejistý. „Kdybych já sama měla pravomoc o tom rozhodnout, rozhodně bych ani v budoucnu nedoporučila vrácení děl do Peruce. Ovšem konečné rozhodnutí je na Ústeckém kraji jako zřizovateli,” uvedla A. Štefančíková.

Na pojištění všech děl nejsou peníze

Ukradená díla navíc nebyla pojištěna, takže kraj ani nemůže čekat finanční náhradu. „Pojistit umělecká díla je velký problém. Cena se odvíjí od toho, kdo je autorem, platí se denně dvě až pět promile z pojistné částky. Nemohli bychom si dovolit pojistit celou sbírku,” uvedla již v pátek ředitelka galerie.

Se stejným vysvětlením přišel i zřizovatel a vlastník obrazů. Pojistka nebyla uzavřena, protože kraj by musel platit příliš vysoké pojistné. „Důvod je ten, že expozice je tak cenná. V takovém případě je prakticky nepojistitelná, stejný problém má například Národní galerie se svými nejvzácnějšími sbírkami,” uvedla včera na dotaz Deníku tisková mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Jaký bude další osud perucké výstavní síně, o tom bude podle ní teprve rozhodnuto.


Původní článek o krádeži:
Na zámku v Peruci zloději ukradli obrazy Emila Filly