Jenom deset, ne jedenáct, let stráví za mřížemi 25letá Michaela Palivcová z Mostu, která byla obviněna z pokusu vraždy – v chomutovském bytě v Arbesově ulici málem k smrti ubodala svého 31letého druha. Krajský soud v Ústí nad Labem obžalovanou v červenci poslal na 11 let za mříže. Vrchní soud v Praze v rámci odvolání teď ženě jeden rok za mřížemi ubral.

Palivcová žila se svým přítelem ve společné domácnosti asi rok, než se ho pokusila zabít. On chodil do práce, ona byla nezaměstnaná. Před tragickou událostí společně popíjeli až do noci. Obžalovaná šla pak z hospody domů a v ranních hodinách přišel i její druh. Došlo k hádce, při které Palivcová tasila nůž a sedmkrát svého přítele bodla do hrudníku. Nakonec těžce zraněnému druhovi zavolala záchranku. Díky rychlé pomoci zdravotníků muž přežil.

Na první pohled křehká žena (v době útoku vážila jen něco málo před 40 kilo) činu u soudu litovala. „Nechtěla jsem ho zabít, bylo to v sebeobraně. Jak jsem byla opilá, tak jsem to přehnala,“ řekla s pláčem.

Tvrdila, že se v podstatě jen bránila, protože její přítel, který měl v krvi přes 3 promile alkoholu, byl agresivní. Prý ji napadal častěji.
Soud této verzi však neuvěřil. Žena totiž na muži klečela a bodala ho do zad. Znalec navíc uvedl, že Palivcová je člověk s agresivní povahou, navíc s hysterickými sklony. I když na druhou stranu velmi inteligentní.

Přestože Palivcová svého přítele málem zabila, má ji muž podle jejích slov stále rád. Navštěvoval ji ve vazební věznici a dokonce jí měl sehnat advokáta.

Palivcová je matkou tří dětí, které teď deset let neuvidí. Zřejmě to pro ni ale nebude velký trest, protože její potomci ji, ani když byla na svobodě, příliš nezajímali.

Jedno dítě má v ústavu. Další dvě – chlapce a holčičku – vychovává, jak uvedla: „manželka tchána, protože ona sama nemá dobré domácí zázemí.“

Autoři: František Roček, Monika Procházková