Liga na ochranu zvířat pečlivě sleduje případ, při němž kdosi zapálil u kynologického klubu na Březenecké kotce se dvěma psy. A je připravena zasáhnout i přes svého právníka. Brutální smrt dvou čtyřnohých tvorů je totiž podle nich jasný případ týrání zvířat, jenže policisté to vidí jinak.

„Na základě výsledku šetření na místě činu byl skutek vyhodnocen jako trestný čin poškození cizí věci," říká mluvčí chomutovské policie Marie Pivková s tím, že pachateli hrozí maximálně jeden rok vězení. „Bohužel, v současné době hovoří litera zákona jasně, na živá zvířata pohlíží paragrafy jako na věc," dodává mluvčí.

Dva paragrafy na týrání

To je sice pravda, jenže jsou další dva zákony, které by policisté podle odborníků mohli použít. Tak třeba zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Ten říká jasně, že za týrání se považuje i „usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení".

A trestní zákoník má také paragraf na týrání zvířat. Podle něj hrozí tomu, „kdo týrá zvíře zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem" až pět let vězení v případě, že je to na větším počtu zvířat.

A přesně tyhle paragrafy by měli podle ochránců zvířat policisté použít. „Jde jednoznačně o týrání, není o čem pochybovat," říká místopředsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová. Případ prý sledují a jsou připraveni poskytnout i právní pomoc. „Pokud se nám nebude něco zdát, třeba i na postupu policie, nabídneme kynologickému klubu služby našeho právníka," říká. A pozor pro Ligu na ochranu zvířat pracuje jeden z nejznámějších právníků Tomáš Sokol.

Kynolog: Trestný čin určitě překvalifikují

Například chomutovský odborník na kynologii Josef Prášil předpokládá, že policisté ještě svůj pohled pozmění. Také podle něj jde totiž o týrání. „Policisté to zatím nemůžou kvalifikovat jinak. Nejdříve by museli prokázat úmysl. Zatím to udělali správně," řekl Chomutovskému deníku. „V případě, že dopadnou pachatele, mohou trestný čin ještě překvalifikovat a to pravděpodobně udělají."

Jinými slovy policisté zatím nemohou předpokládat, že dotyčný věděl, že v kotcích uhoří i psi. Jenže je velice pravděpodobné, že žhář o nich dobře věděl. Nakonec požár přišel poté, co kynologům někdo vyhrožoval kvůli psímu štěkotu.

Pes jako věc

Mnoho čtenářů se v diskuzi na našem webu pozastavilo také nad tím, proč je v českém zákoně zvíře stále bráno jako věc. „Trestný čin poškození cizí věci? Živý tvor není věc, kdy to konečně našim zákonodárcům dojde? Kdy?" ptá se například Tom. „Dokud bude zvíře považováno zákonem za věc, není možné adekvátně potrestat hajzla, který zvíře zaživa upálí," dodává Ann.

Věc se má ještě trochu jinak. Čeští zákonodárci (poslanci a senátoři) už totiž tento stav změnili. Jenže příslušný zákon začne platit až od roku 2014 (viz infobox dole).

To ovšem nic nemění na tom, že i teď mají policisté v ruce zákony, které umožňují případy jako tento posuzovat přísněji.

Brutální čin se odehrál před týdnem. V noci z úterý na středu někdo zapálil kotce kynologického klubu na Březenecké. Řádění neznámého surovce odnesla dvouletá Pixie a šestiletá Bára. Policisté zatím pachatele nemají. „Vyšetřování celé události stále pokračuje. V současné době čekáme na výsledky rozboru zajištěných stop," uvedla policejní mluvčí Marie Pivková.

Pes jako věc aneb Co na to zákon
Stále platí, že pes (či jakékoli jiné zvíře) je z pohledu zákona považováno za věc, tedy majetek. Poslanecká sněmovna už ale schválila zákon, který to mění. Tato novela občanského zákoníku však vejde v platnost až v roce 2014, protože obsahuje spoustu dalších změn i v jiných paragrafech. Nově se tedy bude na zvířata pohlížet jinak. Definováno je to v zákoně slovy: „Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze."