Na jaře roku 2013 se manželé vydali společně na výlet. Slaný však podle obžaloby svou manželku omámil léky, bezmocnou dopravil do bytu v Klatovech a tady jí za pomoci různých předmětů brutálně znásilnil. Po šesti líčeních soud v Chomutově dospěl v pondělí k rozsudku. Předsedkyně senátu chomutovského soudu Lenka Chalupová Slaného odsoudila k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na šest let do věznice s ostrahou.

Muže rozhodnutí soudu zjevně zaskočilo, nechybělo málo a v soudní síni se zhroutil. Rozsudek na místě nepřijal a po poradě s obhájcem se rozhodl stejně jako státní žalobce, že si vezme lhůtu na rozmyšlenou. Soud se také po krátké poradě rozhodl ponechat nadále Slaného, až do rozhodnutí o přijmutí trestu nebo odvolání, ve vazbě.

Slaný byl odsouzen za několik skutků. V době od března do července 2013 bývalou manželku, s níž má nezletilého syna a dceru, opakovaně ponižoval, několikrát vykázal ze společného bytu, odposlouchával její hovory z mobilních telefonů, či posílal jejímu zaměstnavateli e-mailové zprávy z anonymní adresy s cílem exmanželku zdiskreditovat, a připravit tak o práci. Vyvěšoval také u jejího pracoviště plakáty s urážlivým textem o ní.

Odsouzený Richard Slaný k diskreditaci své bývalé manželky využíval ženy, které převážně prostřednictvím sociálních sítí nabádal k tomu, aby mu s diskreditací exmanželky pomohly. Jak vypověděla jedna z nich, konkrétně od nich požadoval, kde, kdy a jakým způsobem mají jeho bývalou ženu diskreditovat. Například požadoval, aby šli na personální oddělení firmy, kde exmanželka pracovala a zde uvedly, že krade.

S většinou žen Slaný komunikoval prostřednictvím facebooku, s některými se sešel i osobně. Na facebooku tvrdil, že ho opustila žena a je na své dvě děti sám. Proto ho skupina žen zprvu litovala a podporovala. Když se manželé rozvedli, tak začal svou bývalou manželku kontaktovat, a to až šedesátkrát za den. Buď jí posílal sms zprávy, volal, nebo psal e-maily.

Obdobnou zkušenost ze soužití se Slaným měla i jeho bývalá partnerka. Vypověděla, že jí po dobu jejich vztahu všemožně ponižoval, četl e-mailové a sms zprávy a pronásledoval. I když Slaný veškerou vinu popíral, soud mu na základě zjištěných skutečností neuvěřil a už během vyšetřování jej poslal do vazby. Odsouzený argumentoval tím, že jeho bývalé manželce šlo jen o to, aby získala do výchovy jejich děti. Sice nepopřel, že měl s bývalou ženou pohlavní styk, byl však podle něj dobrovolný, stejně jako použité praktiky při něm. Nikdy jí prý fyzicky nenapadl ani neublížil.

Podle psychologického vyšetření je bývalá manželka odsouzeného důvěryhodná osoba, která rozlišuje domněnky od skutečných prožitků. „Zažila však emoční trauma a je poddajná, takže se u ní projevuje vztahovačnost a nedůvěřivost. Vyjadřovala také obavy a úzkost ve vztahu k dětem, s nimiž má nyní opět dobré vztahy. Bojí se, jak by to bylo dál, kdyby se znovu dostaly pod otcův vliv," uvedla znalkyně.