Vrchní soud v Praze původní rozsudek zrušil, vyhodnotil Bendovo jednání oproti krajskému soudu v Ústí jako vraždu bez rozmyslu a trest mu tak snížil.

Případ se stal loni 27. května z pátku na sobotu kolem třetí hodiny ráno na sídlišti v Jirkovské ulici v Chomutově. Střelec se od své matky dozvěděl, že venku dodávka naráží do lidí. Slyšel hluk a z okna matčina pokoje pak skutečně viděl stříbrnou dodávku, jejíž řidič podle policie boural do zaparkovaných aut a najížděl do lidí, kteří stáli před domem na chodníku.

Petr Benda vzal ze šuplíku svou legálně drženou zbraň značky beretta, nazul si boty a vyběhl v pyžamu ven. “Nejméně třináckrát na poškozeného Radka Š., řidiče dodávky, vystřelil. V koridoru se nenacházela jakákoli překážka, ani auta, ani osoby,” uvedl v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan. Osm ran řidiče zasáhlo, vážným zraněním na místě podlehl.

Sám Petr Benda u krajského soudu letos v dubnu vypověděl, že od roku 2002 vlastní zbrojní průkaz skupiny E. “Chtěl jsem udělat to nejlepší pro lidi. Ve tři hodiny ráno jsem nevyběhl z čista jasna zastřelit člověka. Proč bych to dělal? Jsem přesvědčen o tom, že jsem po celou dobu konal tak, co jsem se celé ty roky učil,” uvedl Benda.

Nový verdikt je pravomocný.