„Nejvíce zloději kradou na sídlištích jako je Březenecká, Kamenná a Písečná. Potom také v centru města a na parkovištích u marketů,“ uvádí mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.


Za vše mluví i čísla policejní statistiky. Letos je za první pololetí téměř pět set vykradených vozů a škoda za šest a půl milionu korun. Pro srovnání, za celý rok 2008 bylo vykradených 782 aut a způsobená škoda za jedenáct milionů korun.


Varují návštěvníky marketů


Chomutovská policie pořádá pravidelně s německými kolegy z Chemnitzu akci, kdy rozdávají varující letáky před Globusem.
Ty jsou psané v českém i německém jazyce a zákazník je upozorněný na to, aby si nenechával drahé věci na sedačkách a auto pořádně zabezpečil, když jde nakupovat.


A to bývá podle policejní mluvčí největší chyba všech okradených. Kolikrát nechají v autě otevřené okénko nebo na očích drahou věc.
„Jen tak ležet mají v autě často kamery, fotoaparáty, notebooky a další cenné věci. Pak zloděje přilákají sami,“ varuje Marie Pivková.
Ta dále ještě upozorňuje řidiče na to, aby parkovali spíš na viditelných místech.

Kradou i ženy


Mezi pachateli je nejvíce recidivistů. V roce 2008 jich kradlo padesát šest a letos už devatenáct. Zajímavé je, že mezi nimi bývají také ženy. Tento rok zatím policie chytla tři.


Lupiči také většinou bývají odjinud, nejen z Chomutovska. „Jezdí sem za lupem z Lounska, Mostecka, ale i Prahy a dalších měst,“ uvádí Marie Pivková.


Zrovna nedávno policie dopadla muže, který pocházel z Hovorčovic u Prahy. Ten tady řádil od února a vykradl osm aut. Šest v Chomutově a dvě v přilehlých obcích.


Vždy vnikl oknem dovnitř a většinou odcházel s autorádiem nebo autonavigací. Napáchal tady škody přes sto tisíc korun.