Zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou a stejně rozhodl i u bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaely Schneidrové. Obě ženy obžalované ze zneužití pravomoci v úterý u soudu opětovně vinu odmítly, dnešního vyhlášení rozhodnutí se neúčastní. „V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný.

V případu šlo o licence, které podle obžaloby majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.
Kauza solárních elektráren: trest Zemkových platí, o Vitáskové rozhodnuto není

V kauze padly i odsuzující rozsudky. Majitelé elektráren, Alexandr a Zdeněk Zemkovi byli odsouzeni na šest let a devět měsíců. Vůči rozsudku se odvolali až k Ústavnímu soudy, který jejich stížnosti zamítl. „Ústavní soud připustil pochybení soudů, ale podle něj nejde o pochybení, která by dosáhla ústavních rozměrů. Tedy se prakticky není možné nikde ničeho dovolat, přestože zcela evidentní pochybení zde jsou,“ sdělil majitel holdingu Z-Group, který obě elektrárny vlastní, Zdeněk Zemek starší.

Solární panely. Ilustrační foto
Kauzu chomutovských solárních elektráren rozebírá kniha. Mluví o justičním omylu

Podle Zemka se Ústavní soud navíc některými zcela zásadními námitkami a popsanými chybami soudů vůbec nezabýval. „Některá závažná pochybení obecných soudů Ústavní soud zcela bagatelizuje a vůbec je neřeší,“ říká Zemek a dodává: „Všech šest rozsáhlých ústavních stížností poukazovalo na porušení hned několika základních zásad a principů trestního práva. Rozsudky nekorespondují s tím, co bylo během líčení dokázáno, některé důkazy soudy zcela ignorovaly, odsouzeným neprokázaly úmysl a kriminalizovaly správní řízení, jehož výsledkem má být udělení nebo neudělení licence, nikoli trestní postih.

(slan)

Alena Vitásková
Vitásková dostala 8,5 roku vězení. Vinno je i dalších 9 obžalovaných