Pracovník Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleš Landsman před krajským soudem uvedl, že s kolegy vedli spor o to, zda jsou zařízení dokončena natolik, aby licence dostala. Obdržela je 31. prosince 2010, čímž jejich majitelé získali výhodnější výkupní ceny za vyrobenou energii. Od 1. ledna 2011 se ceny prudce snížily. Mezi deseti obžalovanými v případu je také šéfka ERÚ Alena Vitásková, jakékoli pochybení ale odmítá.

Elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, který ovládá firmu Z group steel holding. Licence dostaly jen pár hodin před tím, než se dramaticky změnily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Landsman byl jedním ze tří pracovníků ERÚ, kteří tato zařízení 31. prosince 2010 kontrolovali. Soudu dnes řekl, že obě elektrárny byly hotovy, s kolegy při kontrole odhalili dílčí nedostatky, které podle něj nebránily udělení licencí.

Zároveň ale uvedl, že s kolegy vedli diskusi o tom, zda je udělit kvůli potížím s kabeláží. Nakonec ale ERÚ licence vydal. Policie dospěla k závěru, že se tak stalo předčasně. Elektrárny jsou v provozu. Spis uvádí, že zatím vzniklá škoda se odhaduje na 300 milionů korun. Za 20 let by mohla dosáhnout dvou miliard korun.

Vedle Ladsmana dnes vypovídal i správce elektráren Antonín Hamerle. Uvedl, že jejich výstavbu ztěžovaly v prosinci 2010 silné mrazy a také zloději, kteří kradli měděné kabely a také takzvané měniče do panelů. Areály nebyly při stavbě oploceny. Navíc kvůli mrazům nebylo možné zasypat výkopy.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence neudělili. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010.

Před soudem nyní stojí bratři Zemkové, někteří jejich zaměstnanci i pracovníci ERÚ včetně jeho šéfky Vitáskové. Hrozí jí až 12 let vězení za to, že zabránila obnově řízení, v němž mohli Zemkové o licence přijít.

V areálu bývalých chomutovských válcoven funguje podle žalobce Radka Mezlíka ještě jedna solární elektrárna na střeše objektu. Pracovníci ERÚ ale z důvodu námrazy na solárních panelech a s tím souvisejícího rizika úrazu nemohli v prosinci 2010 zkontrolovat, zda je či není její stavba dokončena.