V kauze neoprávněně udělených licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově soud potrestal majitele elektráren - bratry Zdeňka a Alexandra Zemkovy. Solární podnikatele, syny miliardáře a významného průmyslníka Zdeňka Zemka, odsoudil kvůli podvodu k téměř sedmi letům odnětí svobody. Naopak zprošťujícího rozsudku dosáhla bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

Pravomocný rozsudek ve středu vynesl Vrchní soud v Olomouci. Týkal se kauzy fotovoltaických elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun, postavených v areálu bývalých Válcoven trub v Chomutově, kterým měla být neoprávněně udělená licence. „Byli to právě obžalovaní, kteří znali situaci kolem stavby. Oni jediní byli investorem, znali pravý stav věci a byli garantem investic. Byli to oni, stejně jako jejich otec, kteří se angažovali v licenčním řízení. Jednoznačně to svědčí o závěru, že musejí být za své jednání odpovědní," zdůvodnil verdikt soudce, jak informovala ČTK.

Solární panely. Ilustrační foto
Kontroverzní solární elektrárny brzy vypnou

Majitelé získali licenci od Energetického regulačního úřadu poslední den roku 2010. Podle obžaloby postupoval ERÚ nezákonně, protože elektrárny nebyly dokončené a v provozu. Díky tomu, že podnikatelé získali licenci předčasně, byli oprávnění inkasovat velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě. Platila totiž jen pro elektrárny s licencí do konce roku 2010 a byla dvakrát výhodnější, než kdyby ji získali v roce 2011. Státu tak podle obžaloby mohla vzniknout škoda ve výši dvě miliardy korun.

Bratři se chtějí bránit u Nejvyššího soudu

Se závěrem odvolacího soudu se bratři Zemkovi nechtějí smířit, proto se hodlají obrátit na Nejvyšší soud. „Ačkoli jsme doufali, že se odvolací soud bude zabývat našimi argumenty a že nebude negativně ovlivněn ovlivněn zcela tendenčním tlakem orgánů činných v trestním řízení zejména Nejvyššího státního zastupitelství, opak se stal pravdou,“ uvedli Alexandr a Zdeněk Zemkovi v tiskovém prohlášení, které zaslali redakci Chomutovského deníku. „Nemůžeme se zbavit dojmu, že odvolací soud bezmyšlenkovitě hodil naši kauzu do jednoho pytle s ostatními již pravomocně rozhodnutými kauzami fotovoltaických elektráren ze závěru roku 2010,“ doplnili.

Vůči rozsudku se vymezil i otec bratří – Zdeněk Zemek, který ovládá hutní skupinu Z group steel holding. Do její struktury patří Válcovny trub Chomutov, Železárny Veselí a Železárny Hrádek. „Proces považujeme pouze za snahu všemi možnými prostředky postihnout podnikatele, kteří se v roce 2010 dopustili solárního podnikání,“ okomentoval Zdeněk Zemek starší.

Montáž solárních panelů
Exmístopředseda ERÚ: Solární panely Zemků neměly dostat licenci

V kauze čelilo obžalobě osm lidí. Olomoucký vrchní soud podle informací ČTK zcela zprostil obžaloby bývalou předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou. Skutek, za který byla stíhána se podle něj neprokázal. Se sedmiletým trestem od soudu odešla bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová, se čtyřmi lety revizní technik Vladimír Čimpera a s 5,5 lety technik Karel Šupina. Dalším jejich kolegům, Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi, soud tresty zvýšil z šesti na sedm let. Bratrům Zemkovým soud potvrdil také peněžitý trest ve výši sedm milionů korun. Původně žalobce žádal trojnásobek.