Na počátku příběhu šli příslušníci cizinecké policie na policejní procházku na Horu Svatého Šebestiána. Z běžné kontroly se nakonec vyklubal zajímavý úlovek.

Cizinecké policii se podařilo odhalit v uplynulý pátek při kontrole ubytovny padělky. Prokoukli cizince, který se prokazoval bulharským občanským průkazem. Policistům se nezdála fotografie, proto požadovali předložit ještě jiný doklad.

Dva padělky

Cizinec ukázal řidičský průkaz, ale ani tam se policistům fotografie nelíbila. Na místo si policisté přivolali specialisty z cizinecké policie, kteří jsou zaměřeni na identifikaci padělaných dokladů. Nakonec se podezření policistů potvrdilo. V obou bulharských dokladech byla fotografie vyměněna.

„V těchto případech následuje spousta prověřování a dotazování, aby se mohla zjistit pravá cizincova totožnost. Netrvalo ale dlouho, cizinec nevydržel a policistům nakonec své pravé doklady ukázal. Jednalo se o pětatřicetiletého Uzbeka, který chtěl s pomocí pozměněného bulharského dokladu legalizovat svůj pobyt v schengenském prostoru.

Nepočítal už ale s tím, že policisté budou tak všímaví a schopní registrovat každou miniaturní změnu v dokladu. Podle odborných zkušeností policistů jsou bulharské doklady častým terčem pozměňování nebo padělání, protože ve srovnání se západními zeměmi EU jsou snadněji napodobitelné,“ uvedla Eva Jaklová z Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

Byl vyhoštěn

Ve zkráceném řízení byl Uzbek chomutovským soudem odsouzen k trestu vyhoštění na dva roky pro přečin padělání a pozměňování veřejné listiny.
Navíc mu policisté ještě udělili jako prémii další dva roky správního vyhoštění za to, že se v Česku zdržoval neoprávněně bez povolení.

„Cestovní doklady cizinců nejsou žádným lehkým čtením, většina občanů ani neví, jak takový doklad vlastně vypadá. Přestože padělatelé vyvíjejí hodně sil, aby falešnými doklady policisty převezli, pro cizinecké policisty s dlouholetou praxí je prohlížení a zkoumání cizích dokladů rutinní záležitostí, takže cizinci s padělanými doklady nemají šanci,“ dodala Jaklová.