Téměř rok pátrala policie po lupiči, který vyplenil banku v Kadani a Podbořanech. Když minulý týden skončil v poutech přímo při loupeži v Chebu 38letý muž, spekulovalo se o tom, že má na svědomí i přepadení v Ústeckém kraji. Nyní policie promluvila: je to on.

Policie zadržela lupiče během dalšího pokusu o vyloupení, za kterým zamířil do banky v Chebu. „Požadoval vydání peněz a hrozil úřednici zbraní,“ popsala přepadení mluvčí sokolovské policie Kateřina Krejčí. Bankovní úřednice ale zachovala chladnou hlavu a kromě toho, že muži předala bankovky v hodnotě několika desítek tisíc korun, přivolala i hlídku.

Lupič udělal velkou chybu, přepadení banky tentokrát nebylo vůbec bleskové, jako tomu bylo třeba v Kadani. S vidinou zisku většího množství peněz poslal bankovní úřednici pro další obnos do trezoru. Než ho stačila přinést, už byla na místě policejní hlídka. Lupiče ihned zpacifkovala a odvezla na služebnu.

Muž kriminalistům během vyšetřování přiznal, že během posledních šesti let loupil na několika místech v Ústeckém a Karlovarském kraji. Policie potvrdila, že muž je dlouho hledaným lupičem, který si v červnu loňského odnesl téměř půl milionu korun z banky v Kadani a následně v září loupil i v bance v Podbořanech.

Zároveň by se mělo jednat i o stejného pachatele, který přepadl banku v Kadani v roce 2013. „Celkem si při přepadeních přišel na bezmála dva miliony korun,“ vypočítává mluvčí policie Karlovarského kraje Zuzana Týřová.

Za loupežná přepadení mu hrozí až dvanáct let vězení a na případný pobyt za mřížemi si už teď zvyká. „V současné době je muž ve vazbě, kde počká na soudní řízení,“ doplnila Zuzana Týřová.

Desítky případů

Zadržený muž patří k lupičům, kteří v Ústeckém kraji odnesli v uplynulých deseti letech nejvíce peněz. Podle policejních statistik došlo za toto období v kraji k 51 loupežím na finančních institucích. „Patří sem nejen banky, ale i třeba pojišťovny nebo spořitelny,“ upřesňuje mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Chytit pachatele se podařilo průměrně v 60 procentech případů. Z institucí zmizely přibližně čtyři miliony korun. Nejvíce úrodným byl pro lupiče rok 2011. Z osmi bank zmizelo přes dva miliony korun.