Podle obžaloby pedagožky na děti neúměrně až hystericky křičely a nutily je k jídlu do pozvracení. Jednotlivě jim státní žalobkyně připisuje celý seznam dalších skutků, jichž se měly dopouštět především vůči dětem s handicapem ze tříd Motýlků a Mravenců.

Hrubé praktiky

„Zadávala dětem úkoly, které nemohly splnit, a když je nesplnily, nechávala je nehnutě sedět, kdy si nemohly hrát,“ uvedla státní zástupkyně Ivana Přecechtělová u první z obžalovaných. Dalším přešlapem podle ní bylo hrubé chování. Žalobkyně například popsala situaci, kdy učitelka měla chytit chlapce za ruku, nadzvednout ho do výšky a hodit ho na židli tak, že upadl na hranu stolu a poranil si jazyk a horní ret.

Dále měla dětem v koupelně školky namáčet hlavy do studené vody. „Přesně neustanovené děti brala do svého kabinetu, kde s nimi zůstala bez přítomnosti dalších osob. Když děti z kabinetu vycházely, byly rozrušené, zpocené, pomočené a měly otlaky na rukou,“ doplnila státní zástupkyně.

Druhou z učitelek viní například z toho, že děti, které mají problém s vyjadřováním a nedokázaly se v šatně samy obout, bila jejich botami přes kotníky. „S dětmi nepřiměřeně třásla, smýkala s nimi o koberec, o botník,“ popsala. Jednání mělo na některých z dětí zanechat následky v podobě pomočování či strachu z dospělých.

Mobilní telefon - ilustrační foto.
Máte tam bombu, volal do chomutovského supermarketu vtipálek. Hrozí mu tři roky

Třetí z učitelek údajně při školní akci vytáhla nepohyblivého chlapce z vozíčku. „Opřela ho o židli s tím, že 'pokud spadne, tak si to vypije',“ stojí v obžalobě. Po poledním spaní měla děti budit tak, že je necitlivě zvedala za ruce z postele.

„Těchto jednání se obviněné dopouštěly zejména na dětech s různými postiženími,“ zdůraznila státní zástupkyně Přecechtělová. „Mohly tak způsobit narušení jejich psychického zdraví, kdy se děti po takovémto jednání mohly výrazně opožďovat v rozvoji chápání a užívání řeči. Celkově mohl být poškozen rozvoj osobnosti těchto dětí,“ poukázala na možné dopady.

Presumpce neviny

Trojice učitelek ve školce stále pracuje. Ředitelka Kateřina Herinková, která má pod sebou všechny klášterecké školky, to vysvětluje ctěním presumpce neviny. „Nemůžeme postupovat jinak než dodržovat legislativu,” upozornila. „Žaloba je vznesená proti třem soukromým osobám, takže organizace v případu není nijak zainteresovaná,“ doplnila.

Na presumpci neviny odkazovalo také město Klášterec nad Ohří coby zřizovatel už v začátcích této kauzy. Případ se dostal na veřejnost před více než třemi lety, následně se jím na popud rodičů jednoho z dětí začala zabývat policie. Okresní soud v Chomutově ho měl začít projednávat v pondělí 14. listopadu, nakonec se tak ale nestalo, protože se obhájce nemohl řízení účastnit. Hlavní líčení tak bylo přeloženo na leden.