Velmi kuriózním úlovkem se mohou pochlubit chomutovští celníci. Při nedávné kontrole na tržnici u Hory svatého Šebestiána objevili nejen nekolkované cigarety, „značkový" textil a spoustu hudby, ale také populární modré tabletky lásky, Viagru.

„To je všechno moje," tvrdil

Zatím se celníci při kontrolách setkávali pouze s léky, které je možné pořídit bez receptu. O to větší bylo jejich překvapení při uzření Viagry. Prodejce reagoval vskutku originální výmluvou. Prohlásil, že se jedná o prášek pro vlastní potřebu. Dalo by se tomu možná uvěřit, kdyby jich kontroloři nenašli rovných 56 kusů. Vcelku logicky celníci lež prohlédli a modrý zázrak na místě zabavili. Kde a jak na trhu oblíbené prášky kreativní obchodník pořídil, ale neprozradil.

Originál či padělek?

Zda se jedná o skutečnou Viagru, její umně napodobený podvrh nebo dokonce o zcela něco jiného, ukrytého pouze do podoby modrého kosočtverce, ukáže až výsledek odborné expertizy. „Existuje jisté podezření, že by se mohlo jednat o padělky, vzorky jsme poslaly na rozbor do naší laboratoře," vysvětluje mluvčí celníků Jiří Nejedlý.

Cena? Levně

Případný zájemce o koupi „modrušky" nemusel sahat hluboko do kapsy. Jak je již zvykem, vietnamští stánkaři dávají vše levně. Přesnou cenu, za jakou byla Viagra na tržnici k dostání, se Chomutovský deník nedozvěděl, prý byla ale „zajímavá".

Je libo něco na bolení?

Že je dnes možné pořídit na tržnicích skoro všechno, je věc známá a tento případ to jen potrvzuje. Do svého širokého sortimentu již vietnamští prodejci zařadili dokonce i léky. A těmi není myšlena legendární „tygří mast". Potřebujete něco na bolení kloubů? Nebo snad na kašel či rýmu? I přes veškerou snahu celníků tomuto prodeji zamezit, jsou mastičky, kapky a pilule stále na pultech k vidění. Nelegálně. „Léky, a to i ty bez receptu, není povoleno na tržnicích a ve stáncích prodávat. Už třeba jen proto, že zde nejsou zajištěny vhodné skladovací podmínky," uvádí Nejedlý.

Autor: Zdeněk Moravec