Vražda a poškození cizí věci. Po osmi měsících se vyšetřování loňské květnové střelby na sídlišti Písečná v Chomutově uzavřelo a případ se přesouvá do soudní síně. Státní zástupce podal na sedmatřicetiletého střelce žalobu. Ten se zodpovídá ze dvou trestných činů. „Podal jsem na obviněného obžalobu pro trestný čin vraždy a trestný čin poškozování cizí věci,“ uvedl státní zástupce Vladimír Jan.

Z poškození cizí věci se bude muž zodpovídat proto, že během střelby poškodil i dodávku, kde zemřelý čtyřiatřicetiletý Rom seděl. „Obviněnému hrozí trestní sazba v rozmezí dvanáct až dvacet let odnětí svobody,“ pokračuje Jan.

Policie od začátku případu pracovala s tím, že čin neměl rasový podtext, což vyloučil i státní zástupce.

Pohled na chomutovská sídliště Písečná, Zahradní a částečně i jirkovská.
Policie uzavřela tragický případ střelce z chomutovského sídliště

Ke střelbě na sídlišti došlo loni 27. května kolem třetí hodiny ráno. Střelce vzbudil ruch na ulici. Pak z okna viděl, jak dodávka najíždí na ulici do zaparkovaných aut a nakonec i do skupinky lidí, kteří stáli před domem na chodníku a hádali se. Vyšel ven a z legálně držené zbraně vypálil deset ran na kolem projíždějící auto. Trefil psa a řidiče, který na místě střelným zraněním podlehl. Podle vyšetřování policie šlo o skupinku příbuzných, kteří se vraceli z noční zábavy. Řidič usedl za volant po požití návykových látek.

V této souvislosti se proto objevila řada diskuzí, zda muž nemohl jednat v nutné sebeobraně a nechránil svým jednáním skupinku lidí před zraněním. Tyto spekulace ještě zesílily krátce po řadě teroristických útoků v Evropě, které se odehrály zkraje loňského léta. 

Rasistické poznámky a nenávistné komentáře směrem k policii i médiím. Romové úřadům nevěří.
„Nenecháme to tak, už je toho moc,“ vzkazují po smrtelné střelbě Romové

Šéf politické strany Realisté Petr Robejšek muže dokonce veřejně označil za hrdinu. „Je to statečný muž, se kterým úřady zacházejí příšerně. Měl by být automaticky osvobozen,“ řekl v jedné internetové debatě Robejšek. „Barcelona je důkazem, že takoví lidé jsou potřeba,“ dodal Robejšek s odkazem na teroristický útok, kdy řidič dodávky – terorista zabil ve Španělsku více než desítku lidí.

Podle informací ČTK se státní zástupce v obžalobě zabýval i jinou právní kvalifikací skutku, ale podmínky pro ni nebyly splněny. A to především proto, že se střelba odehrála ve chvíli, kdy už obžalovaný neodvracel přímo hrozící útok od řidiče dodávky.

Případ bude projednávat Krajský soud v Ústí nad Labem. Muž je stíhán na svobodě.

Po střelbě na chomutovském sídlišti zemřel člověk
Najížděl v Chomutově do aut a lidí, soused ho zastřelil