Celý rok strávil ve vazbě. Za tu dobu mluvil pouze se svým právním zástupcem, policejními vyšetřovateli, s rodinou a nejbližšími přáteli. Po roce se bývalý elitní voják Viktor Štingl rozhodl promluvit otevřeně a veřejně o svém obvinění. Poprvé a naposledy.

„Jste první a také poslední zástupce médií, s kým jsem o tom mluvil a žádná další spolupráce nebude možná," vyjadřuje se ve svém dopise naprosto jasně Viktor Štingl.

Rozhovor, který Štingl exkluzivně pro Chomutovský deník poskytl, má totiž vzhledem k jeho vazebnímu pobytu dopisovou podobu. Nutno dodat, že se žádnému dotazu nevyhnul, odpovídal věcně, jasně a stručně.

Celá kauza se opět pohnula kupředu. Před čtrnácti dny obžaloval státní zástupce jihlavské pobočky brněnského Krajského státního zastupitelství Jiří Morava třiačtyřicetiletého Viktora Štingla z Libědic na Chomutovsku ze znásilnění nezletilých dětí. Žalobu stihl státní zástupce podat ještě před vypršením roční lhůty, po kterou mohl být Štingl držen ve vazbě v době policejního vyšetřování. Případ bude soudit Krajský soud v Brně. Kdy bude nařízeno hlavní líčení není doposud jasné.

„Jste můj první i poslední rozhovor"

Než Viktor Štingl začal odpovídat na naše otázky, napsal ve svém dopise těchto pár slov. „Rád bych řekl, že si od začátku až do konce stojím a budu stát na svých důvodech a nezmění je ani případná možnost přiznání se ke skutkům, dávaných mi za vinu a to za účelem využití získaných polehčujících okolností,"

Říká se, že vazba je horší než samotné vězení. Jak ji prožíváte vy?
Vím že se to říká, rozdíl ale nemohu posoudit. Nemám s tím zkušenosti. Se zdejším pobytem se dokáži poprat. Horší pro mě je strach a obava o rodinu.

Je všeobecně známo, že s obviněními, týkajících se zneužívání dětí, se v base lehce nežije.
S tímto druhem paragrafu to opravdu není slast, ale jsem připraven čelit všemu, co přišlo a přijde. Ať už ve výkonu vazby či ve výkonu trestu.

Policie uvádí, že našla ve vašem počítači velké množství dětské pornografie. Proč jste ji tam měl?
V počítačích nic uloženého policie nenašla. Důkazy, které byly nalezeny, pocházejí z externího pevného disku a paměťové karty, která byla součástí digitální kamery. Obě tyto věci byly volně uloženy v domě a plně k dispozici celé rodině. Jen stěží by si někdo ukládal data takového charakteru do těchto věcí. Navíc, na můj dotaz o datu uložení souboru nebyl vyšetřovatel schopen odpovědět.

Policie uvádí, že jste některé činy přiznal. O jaké šlo?
Přiznání? Vypověděl jsem důvod mého konání, uvedl jsem kontakty a osoby, se kterými jsem přišel do styku a postup mého šetření. (Poznámka redakce: Podle vyšetřovatelů se Štingl hájí tím, že se snažil rozkrýt obchod s malými dětmi a informace by posléze předal policii.)

V dopise manželce, který jsme před časem otiskli, byla zmínka o přijetí zakázky za velké peníze? O jakou zakázku šlo?
O zakázce jsem již psal. (Poznámka redakce: na žádost manželky nebyla z prvního dopisu pasáž o zakázce uveřejněna. Štingl v ní naznačoval, že přijal lukrativní, ale riskantní zakázku, která měla co do činění s jeho detektivní prací.)

Hovořil jste také o fatálních následcích, které by mohly nastat při porušení mlčenlivosti. Měl jste na mysli ohrožení na životě? Ohrožení rodiny?
Ano, rodiny. Řekněme, že ne každý člověk postupuje zcela zákonně, pokud mu hrozí nějaké nebezpečí. Třeba hrozba trestní odpovědnosti. Navíc, je nepřijatelné pokud přijmu práci za určitých podmínek, si je potom svévolně měnit a porušovat.

Zachránilo by vás, kdybyste odtajnil celou pravdu? Jestli je to tak, jak říkáte, opravdu jste připraven jít za mříže za někoho jiného?
Odpověď na tuto otázku vyplývá z předešlého textu.

Kdyby se dal vrátit čas, šel byste do toho znovu?
Ano. Šel bych do toho znovu, ale zcela jiným způsobem.

Takže máte pocit, že to za to stálo?
Ano. Stálo to za to, bohužel to dopadlo jinak.

Policie vás obvinila ze znásilnění šestitýdenního dítěte v autě a podkládá to důkazy. Je to pravda?
Důkaz je postaven na tvrzení proti tvrzení.

Jste obviněn ze spousty věcí. Jak se hodláte bránit?
Obhajoba je na mém obhájci.

Policie říká, že jste navyšoval finanční částky, když měli údajně oslovení rodiče odmítat vaše nabídky na sex s jejich dětmi.
Zvyšování nabídek bylo pouze při určitém druhu projevu dané osoby a jejím vystupování, společně s váhavým odmítáním. Z toho bylo možné se domnívat a předpokládat budoucí zájem. Vzhledem k poměru výše cenových nabídek a mým platebním schopnostem je zřejmé, že realizace skutků, dávaná mi za vinu, nebyla možná. A tím je zřejmý můj úmysl.

Přeci jste musel počítat s tím, že někdo z kontaktovaných rodičů ohlásí věc na policii.
Ano. Bylo možné předpokládat a i jsem předpokládal, že někdo může učinit oznámení. Mylně jsem se domníval, že veškerá činnost, kterou konám , je jednak nezákonná, (Poznámka redakce: V tomto případě došlo pravděpodobně k přepisu a Viktor Štingl chtěl použít slovo zákonná.) ale i zřejmá z mé profesní minulosti, kdy soukromé šetření bylo jedním z druhé mé pracovní činnosti.

Zpět k vašemu prvnímu dopisu. Je v něm zmínka o znaleckých posudcích na vás. Co přesně znalci říkají?
Dle informací mého obhájce jsou posudky dobré. Osobně jsem je ještě neviděl.

Obhájce máte svého nebo ex offo? Prozradíte jeho jméno?
Můj obhájce mi byl přidělen, takže ex offo. A jeho jméno s ohledem na něj nebudu zveřejňovat.

Poslední otázka. Vinen nebo nevinen?
Zde není třeba odpovídat.