Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání bývalého vychovatele ve všehrdské věznici Jaroslava Kohouta. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ho od podzimu vyšetřovala kvůli podezření, že pronášel věci trestancům a neoprávněně nahlížel do informačního systému. Kauza prosákla loni krátce po parlamentních volbách, kdy byl Kohout komunistickým kandidátem na poslance.

Poté, co GIBS vyšetřování ukončila, státní zástupce rozhodl o dočasném pozastavení trestního stíhání. Potvrdil to Radek Bělor v roli dozorujícího žalobce na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem. Žalobce stíhání pozastavil minulý týden. „Podmínkou v takových případech bývá, že se jedná o přečin a obviněný se dozná. A to bylo splněno,“ vysvětlil Bělor.

„Je mu uložena zkušební doba patnáct měsíců, po kterou musí vést řádný život. Pokud se osvědčí, trestní stíhání bude definitivně zastaveno,“ doplnil žalobce. Justice bude ve výsledku posuzovat i možné drobné přestupky jako například špatné parkování.

Rozhodnutí státního zástupce Jaroslav Kohout okomentoval na svém facebookovém profilu. „Z podmíněného zastavení trestního stíhání je již ze samotného názvu zřejmé, že jsem se nikdy nestal obžalovaným a nejsem odsouzený soudem. Neudělal jsem nic, za co bych se měl stydět a být postavený před soud,“ uvedl.

Šlo prý o hygienické potřeby

close Jaroslav Kohout info Zdroj: KSČM Ústecký kraj zoom_in Inspektoři vychovatele zadrželi začátkem listopadu, když byl na odchodu z práce. Následně ho vyšetřovali na svobodě kvůli podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Toho se měl dopustit tím, že odsouzeným v rozporu s právními předpisy vnášel věci, které neprošly kontrolou. Podle sdělení státního zástupce mohly být neškodné, stejně tak tam ale mohly být mobily nebo alkohol. GIBS se nepodařilo doložit, co v zásilkách bylo.

Jak Kohout uvedl, mělo jít o drobnosti. „Přinesl jsem dvěma slušným vězňům několik hygienických potřeb, šampón a podobně. Vše prošlo fyzickou a bezpečnostní kontrolou. Žádné pašování. Nejednalo se o nebezpečné věci, které by mohly mařit výkon trestu,“ tvrdí. „A pak jsem také prozradil výstup jednoho vězně z výkonu trestu. Prostě jsem udělal něco, za co jsem měl maximálně obdržet vytýkací dopis, nebo být propuštěn ze zaměstnání,“ myslí si.

Původně vyšetřování souviselo i s možným ovlivňováním odsouzenců při parlamentních volbách, jak uvedl server Česká justice. Všehrdy totiž byly na Chomutovsku jedinou obcí, kde nezvítězilo hnutí ANO, ale KSČM. Jejího kandidáta Jaroslava Kohouta navíc „zakroužkoval“ každý pátý volič. Inspektoři pracovali s myšlenkou, že si právě pronášením věcí mohl zajišťovat přízeň voličů ve výkonu trestu. Tuto souvislost se ale nepodařilo prokázat a věc byla odložena.

Kohout vnímá postup inspekce jako nezákonný a chce se bránit žalobou. „Byl jsem zadržen a uvězněn za skutky, které byly odloženy, ale zásadním způsobem zasáhly můj osobní i profesní život,“ uvedl. Podobně chce postupovat také v případě vězeňské služby a vězňů, kteří ho podle jeho slov křivě obvinili. Od chvíle, co začalo stíhání, nesměl vkročit na pracoviště ve věznici. Posléze si našel jiné zaměstnání.