Z Teplic do Litoměřic

Z teplické vazební věznice Nováka přeložili do Litoměřic pravděpodobně poté, kdy policisté na teplickém fotbalovém stadionu na Stínadlech zabavili počítač, který měl mít Novák k dispozici v době vycházek z vězení. Právě na stadionu ve výkonu trestu pracoval.
Novák už dříve neuspěl u Ústavního soudu, který zamítl jeho stížnost na údajně opomenuté důkazy v jeho kauze či na příliš přísný trest.

Řídil obchody z vězení?

V souvislosti se zabaveným počítačem na teplickém stadionu se v tisku spekulovalo o možnosti, že Novák jeho prostřednictvím organizoval i z vězení své obchody.
Březnovou razii policie a vězeňské služby na stadionu potvrdil člen představenstva FK Teplice Libor Sehnal. Kriminalisté podlě něj prohledali dílny, údržbu a další místa, kde Novák ještě s jedním spoluvězněm pracoval. Počítač policisté našli údajně v jedné ze skříněk, kam si oba odsouzení odkládali své věci. Technický ředitel stadionu Stanislav Šmrha vyloučil, že by počítač patřil někomu ze zaměstnanců.  „Musel ho sem donést někdo zvenčí," řekl. Novákův advokát Jan Růžek popřel, že by počítač patřil jeho klientovi. „V jeho skříňce policie žádný počítač nenašla," sdělil. Server Aktuálně.cz v březnu upozornil, že se v době, kdy si Novák odpykával trest, výrazně dařilo firmám, ve kterých působí on nebo jeho manželka Eva.

Prodej akcií

Úplatek měl Novák vzít v roce 1999, kdy Chomutov prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG Leipzig. Firma za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmellovi, jenž se znal s Novákem z emigrace. Podle obžaloby ale peníze neskončily u Schmella, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových. V kauze byl odsouzen i Shmell,kvůli jeho úmrtí ale soud verdikt zrušil.

Ne úplatek, ale půjčka

Novák se celou dobu hájil tím, že peníze dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku od kyperské firmy Interkontraktor. Její dva majitelé ale u soudu odmítli vypovídat. K podmínce a pětimilionové pokutě odsoudil chomutovský okresní soud Nováka už v roce 2010. Odvolací ústecký krajský soud ale původní rozsudek zpřísnil.

Novák byl považován za vlivného člena severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 jej zastupitelé zvolili starostou Chomutova, od roku 2000 působil šest let jako senátor. Zasedal i ve výkonné radě ODS.