Matěj Drbohlav si vyslechl verdikt, v němž soud rozhodl o čtyřměsíčním trestu vězení s ročním podmíněným odkladem. Současně má zaplatit peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun. Stíhání druhého obžalovaného, kterým byl Petr Jaburek, soudkyně zastavila kvůli dalším trestům, za něž dotyčný sedí ve vězení a kvůli kterým bude ještě předvolaný před soud.

Rozsudek není pravomocný, Drbohlavov se na místě odvolal.

Auto shořelo před domem náměstka Dindy 25. září 2018, kdy zbývaly zhruba dva týdny do komunálních voleb. Na autě vznikla škoda za přibližně 360 tisíc korun.

K obhajobě v případu zapáleného automobilu se připojila bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Archivní foto
Drbohlava hájí už dvě advokátky. Přidala se exministryně spravedlnosti Benešová

Podle obžaloby událost proběhla tak, že Drbohlav osobně Jaburkovi ukázal, kde náměstek bydlí. Jaburkovi se podařilo auto zapálit až napodruhé a to tak, že rozbil okénko a dovnitř vhodil textil napuštěný benzinem.

Nejdříve policie dopadla už vícekrát trestaného Jaburka, jakožto útočníka. Hledala i Drbohlava, ten se ale na nějaký čas stáhl z Chomutova. Jako hlavní důkaz proti němu následně posloužily telefonní odposlechy z vazby, v nichž Jaburek se svou ženou rozebíral podrobnosti případu.

Státní zastupitelství má za to, že Drbohlava poháněla touha se mstít, jelikož je Dinda v čele úspěšného politického hnutí, které se opakovaně dostalo do vedení města. Oproti tomu se Drbohlav coby manažer snažil protlačit tehdy nové hnutí PRO Zdraví a Sport. To se nakonec do zastupitelstva města Chomutova nedostalo.

Ilustrační foto
Kvůli zapálenému autu před soudem v Chomutově vypovídali politici

Drbohlav však na politiku nezanevřel. Později se stal krajským předsedou Trikolory pro Karlovarský kraj, z níž ale vystoupil před loňskými komunálními volbami. Následně byl manažerem Okamurovy SPD v Chomutově a aktuálně je krajským předsedou strany PRO (Právo, Respekt, Odbornost).

V kauze zapáleného auta jedenatřicetiletého politika zastupovaly dvě známé advokátky: bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová a Kateřina Kožiaková Oboňová známá jako obhájkyně Vladimíra Dbalého, který byl hlavní postavou velké korupční aféry.