Za loupežnou vraždu hrozí Michalu Krnáčovi až dvacet let vězení. Soud ho dnešním rozhodnutím ponechal ve vazbě, Krnáč žádal o propuštění, protože se nedávno stal otcem. Líčení pokračuje 20. října.

Předseda senátu Jiří Bednář Krnáče upozornil, že jeho stíhání může být rozšířeno o porušování domovní svobody. Po činu podle žalobce prohledal dům, v němž Houska žil s partnerkou, někdejší hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD).

"Sahal do zadní kapsy, tak jsem vystřelil…"

close Garáž, před kterou byl zavražděn Roman Houska. zoom_in Podle obžaloby se Krnáč na čin připravoval, půl roku sbíral informace o Houskovi a Vaňhové. Krnáč se k vraždě v přípravném řízení přiznal, odmítl ale úmysl. Na Houskův pozemek (na fotce vpravo garáž Houskova domu) prý vstoupil omylem. Podnikatel mu údajně začal sprostě nadávat. Ve chvíli, kdy se k němu Houska blížil, vytáhl Krnáč elektrický paralyzér. "Chtěl jsem ho odradit od útoku," řekl. Zásah podle Krnáče s Houskou nic neudělal. "Křičel jsem na něj, aby si lehnul na zem," řekl Krnáč. Ve chvíli, kdy Houska sáhl do zadní kapsy, Krnáč opakovaně vystřelil. Houska podle něj upadl až po poslední, čtvrté ráně. "V tu chvíli jsem si všiml, že má v ruce mobil. Podlomila se mi kolena a sednul jsem si na zem," dodal Krnáč.

Jeho verzi zpochybnila rekonstrukce vraždy a znalci. Podle obžaloby byl Houska zasažen z bezprostřední blízkosti jednou ranou do břicha a dalšími třemi do hlavy. Když měl být Krnáč se závěry rekonstrukce konfrontován, odmítl vypovídat.

Houskovo tělo Krnáč odtáhl do garáže a prohledal dům. Obžalovaný tvrdí, že hledal ovladače k bezpečnostním kamerám, chtěl vymazat záznamy. Ze záznamů rekonstrukce je patrné, že se Krnáč pohyboval po celém domě. O tom, že zabil vlivného člena ČSSD, se prý dozvěděl až později, když se doma díval na zprávy. "Tam jsem se poprvé dozvěděl, že jsem zastřelil pana Housku. Nevěděl jsem ale, kdo to je," dodal Krnáč.

Chtěl jen vyloupit dům?

Žalobce vidí za prohledáním domu loupežný motiv. Podle obžaloby Krnáč vykopl dveře a prohledal pracovnu Vaňhové. Z domu pak odešel. Předseda senátu Jiří Bednář Krnáče upozornil, že jeho čin může být kvalifikován i jako porušování domovní svobody. "Jde o upozornění. Vše ostatní záleží na dokazování u hlavního líčení," řekl ČTK státní zástupce Vladimír Jan.

Nejasnosti jsou kolem nábojnic. Na místě činu se nenašly. Podle obžaloby je Krnáč odnesl, ten to odmítl. "Zůstaly tam po mně balistické stopy, střely a nábojnice," řekl. Podle zvyku z armády zbraň vyčistil a rozebral.

Chtějí milion pro Houskovu dceru

Houskova rodina požaduje odškodné přes dva miliony korun. Nejvíc z toho, milion, chtějí pro Houskovu třináctiletou dceru. Vaňhová požaduje kromě zákonných 240.000 korun nemajetkové újmy i náklady na pohřeb a náhrobek.

Loupežná vražda? Nic se prý neztratilo…

close Krajský soud začal projednávat případ vraždy Romana Housky. zoom_in Zmocněnci pozůstalých loupežný motiv zpochybňují. "Poškození tvrdí, že se jim z domu nic neztratilo," řekl už dříve právní zástupce Houskovy rodiny Michael Kis. Nejasnosti jsou podle něj kolem znaleckých posudků. "Šest znaleckých posudků, všechny jsou z forenzních disciplín, žádný z nich nepotvrdil, že by pachatelem byl Michal K.," dodal Kis. Podle informací ČTK bylo na místě například zaevidováno 28 pachových stop, ani jedna z nich ale nepatřila Krnáčovi. Zmocněnci kvůli nejasnostem požádali o předběžné projednání žaloby. Soud jejich žádost zamítl, podle Lasovské ji považoval za bezdůvodnou.

Někdo si ho objednal?

Krnáč se do hledáčku policie dostal poprvé v lednu. Když si ho policisté zavolali v březnu znovu, sám odevzdal zbraň a k vraždě se přiznal. Kriminalistům vyprávěl příběh o tom, že na Housku narazil náhodou a zastřelil ho při potyčce. "Řekl, že v ulici hledal práci. Řekl dokonce jméno konkrétní firmy, o kterou mělo jít. Žádná taková ale v Chomutově nikdy nesídlila," řekl ČTK zdroj blízký vyšetřování. Jeho verzi vyvrátila už rekonstrukce případu. Později už Krnáč nevypovídal. "Motiv jsme nezjistili. To by musel říct on sám," dodal policejní zdroj.

Policisté prověřovali i verzi, že by si Krnáče na vraždu Housky někdo najal. "V jeho okolí se neobjevily žádné peníze. Nikam nevolal, protože neměl peníze na kredit. Nikam nejezdil, protože neměl na benzin," doplnil zdroj. Krnáč podle něj měl i závazky z armády, které musel splácet.

Podle zmocněnců pozůstalých ale není případ dořešený. Podle nich šlo o nájemnou vraždu. "Pan obžalovaný je koncovým článkem organizované skupiny, která to zosnovala. On nemohl mít motiv, on byl pouze najat na špinavou práci," řekla ČTK jedna z nich, Marie Benešová (na snímku nahoře). Kdo by si měl Houskovu vraždu, ale neuvedla.

Rozsudek může padnout brzy

Hlavní líčení bude pokračovat od 20. do 24. října. Vypovídat budou svědci a znalci. "Pokud se neobjeví nové důkazy, které by bylo možné provést a pokud se všichni znalci a svědci dostaví, tak bych rád do pátku hlavní líčení skončil," řekl ČTK Bednář.

Houska byl zavražděn loni 18. listopadu. Jeho tělo našel jednatel společnosti RRR Vlastimil Rindoš. Houska byl vnímán jako rozporuplný člověk. Čelil mimo jiné obvinění z toho, že úmyslně najel na strážníka.