Pokračuje soud, který se týká žhářského útoku na rodinné auto náměstka primátora Chomutova Davida Dindy. Obžalovaní jsou dva lidé: Petr Jabůrek, který měl auto zapálit, a podnikatel a předseda Trikolory v Karlovarském kraji Matěj Drbohlav coby objednatel. První z nich je stíhaný za poškození cizí věci, druhý za účastenství. Oběma hrozí až rok vězení. Před soudem ve čtvrtek 14. října stanulo sedm svědků včetně manželky obžalovaného Jabůrka, která ale odmítla vypovídat. Proces se týká události z 25. září roku 2018. Auto, ve kterém manželka náměstka běžně vozila malé děti, vzplálo kolem půl jedenácté v noci před domem rodiny. Bylo to kvůli vhozené zápalné lahvi. Stalo se tak krátce před komunálními volbami, do kterých šel David Dinda jako lídr Nového severu. Drbohlav byl tehdy PR manažerem nově kandidujícího politického hnutí PRO zdraví a sport. Brzy na to – 4. října – byli někteří Chomutované svědky policejního zátahu zaměřeného na nalezení Drbohlava. Zadržený byl tehdy jen Jabůrek, když se snažil ujet do hor. Policisté ho měli v hledáčku jako „starou firmu“ na poli drog, věděli také, že má zákaz řízení a za volantem nemá co pohledávat. 

Právě na tuto policejní akci mířila část dotazů. „Byla jsem tehdy za otcem na kurtu, kde dělá správce. Byli tam policisté a naháněli mladého pana Drbohlava,“ vypověděla svědkyně Irena V. „Když jsem odcházela, zahlédla jsem ho, jak se schovává za stromem, jako kdyby tam na někoho čekal. Zahlédl mě a pak jsem ho viděla utíkat do Bezručova údolí,“ doplnila. 

Dále bylo dotazováno pět policistů s vazbou k případu. Samosoudkyni i obhájce obžalovaných zajímalo, zda neměl případ vyšší prioritu, jestli je běžně nasazována taková policejní síla, jako to bylo v tomto případě, a jak došlo ke spojení obžalob obou mužů. Na Jabůrka totiž byla podána obžaloba 30. ledna 2019, načež putoval za mříže, úkony trestního řízení proti Drbohlavovi byly zahájeny až 3. dubna 2019. 

Podle policie existovaly už dříve indicie směřující k Drbohlavovi. „Důkazy ale nebyly tak silné, aby to vedlo k obvinění jako v případě Jabůrka,“ upřesnil jeden z nich u soudu. Další z vyšetřovatelů vysvětlil, jak policie dodatečně podnikatele s případem spojila. „Informace vycházely z přepisů záznamů hovorů z věznice, které vedl pan Jabůrek s manželkou. Z hovorů vyplynulo, že se na zapálení podílel i pan Drbohlav v tom smyslu, že ho navedl, aby to auto zapálil,“ uvedl policista. Na vězeňské hovory upozornila krajská kriminálka. 

Jeden případ, kde se objevovalo stejné jméno, policista už před lety řešil. „Setkal jsem se s ním v souvislosti se zapálením vozidla, kdy z výpovědi syna majitele vozu vyplynulo, že si od pana Drbohlava půjčoval peníze na šílený úrok, v rámci vymáhání částky došlo k nátlaku a následně i zapálení vozidla,“ připomněl případ, v němž ale proti podnikateli nebyly žádné důkazy. „Byla to ale indicie, že byl v minulosti s něčím dost podobným spojován,“ dodal policista.