Senátní volby v obvodu Most jsou neplatné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera vyhověl třem stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala vítězku voleb Alenu Dernerovou za řádnou kandidátku hnutí a mostecký magistrát chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Nyní bude muset prezident Miloš Zeman podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté. Opakovaných voleb se chce zúčastnit jak Dernerová, která zvítězila a obhájila mandát, tak i hokejista Jiří Šlégr (ČSSD), který ve druhém kole jasně prohrál právě s oblíbenou lékařkou.

Tu rozhodnutí soudu překvapilo. Postup Jeníčkové považuje za osobní mstu. „Je to vůči mně osobní záležitost, protože nenechala odvolat kolegu senátora za Ústecko Jaroslava Doubravu. Je to útok na mojí osobu," myslí si Dernerová.

„Jestli budu kandidovat opět za hnutí Severočeši.cz ještě nevím. Už jsem měla nabídky z jiných stran. Lidé mi už nabízeli i to, že začnou sbírat podpisy, že to pro mě udělají. Zvážím to," řekla Dernerová. Pokud by byla opět zvolena, zkrátí se její šestiletý mandát o dny, které do volby uplynou.
Místopředsedkyně Severočechů.cz a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková je s rozhodnutím NSS spokojena. K nové kandidatuře Dernerové uvedla: „Má na to právo, ale tentokrát se na kandidátní listinu nedostane podvodem. Musí si sehnat buď tisíc podpisů, nebo bude nominována nějakou oficiální stranou či hnutím."

Opakovaných voleb se chce zúčastnit i hokejista Jiří Šlégr, který kandidoval za ČSSD a Dernerová ho porazila v druhém kole. „Nevidím důvod, proč bych se neúčastnil," řekl Šlégr. Obavy má ale z nízké volební účasti. „Úplně si nedovedu představit, co to s lidmi udělá. Vidí nějaké rozhodnutí soudu. Uvidíme, jak k tomu přistoupí," dodal.

Obavy z minimálního zájmu voličů má i Dernerová. „Lidé jsou znechucení. Příští rok bude volební rok pro parlamentní volby. Do toho tedy ještě tedy naše lokální volby. Už teď bylo lidí málo a myslím, že jich bude ještě výrazně méně," dodala Dernerová.

Volební stížnosti k NSS, které zpochybňovaly platnost zvolení Dernerové, podali Jeníčková, její spojenec Luboš Pitín a další tři lidé, mezi nimi bývalý senátor KSČM Vlastimil Balín. NSS nejprve rozhodl, že bude za rozhádané hnutí jednat právě s Jeníčkovou. Její stížnost na volby totiž chtěl vzít zpět poslanec Bronislav Schwarz vystupující jako nový předseda Severočechů. Soud ale zpět vzetí neakceptoval.

Schwarz podle NSS neprokázal, že je oprávněn za hnutí jednat, platnosti valné hromady, která jej zvolila, panují pochybnosti. Severočeši jsou rozpolcení už několik let. Jeníčková těsně před senátními volbami sama sebe jmenovala volební zmocněnkyní a chtěla Dernerovou z voleb odvolat. Mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Podle včerejšího vyjádření zástupkyně tajemníka Jany Čejkové měl magistrát pochybnost o tom, zda jde skutečně o vůli hnutí.

Podle volebního senátu NSS ale úřad má vzít odvolání kandidáta zmocněncem pouze na vědomí. Nezákonný postup úřadu nelze omluvit či překlenout tím, že Dernerová nakonec volby vyhrála. „Argumentovat svrchovanou vůli voličů by bylo nebezpečným precedentem," konstatoval soudce zpravodaj Tomáš Langášek. Prakticky by to znamenalo, že to bude magistrát, který rozhodne, kdo se smí, anebo nesmí voleb zúčastnit.

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako včera NSS.

Podle výpovědi Schwarze chtěla Jeníčková odvolat Dernerovou z voleb kvůli osobní mstě. „Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku," řekl Schwarz. Připomněl to, že někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková v pondělí dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Čtvrteční rozhodnutí soudu je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 NSS zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval, senátorem tak zůstal Jan Nádvorník z ODS.
Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Prvního kola se účastnili také Jiří Biolek (za STAN), Josef Nétek (KSČM), Libuše Hrdinová (ODS), Oto Zaremba (DSSS) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).