Pěstí dostal od rozčíleného Afričana policista z Chomutova. Muže z Nigérie „do běla“ rozpálila obyčejná kontrola dokladů. Proč byl ale tak agresivní, policisté nakonec nepochopili. Měl totiž vše v pořádku. Případ se stal o víkendu. Včera o něm informovala cizinecká policie.


Kontrola autobusu


Událost se odehrála při kontrole cestujících v autobuse. Hlídka zastavila vůz společnosti Student Agency u obce Ležky na Lounsku. Policisté měli k dispozici takzvaný Schengenbus se speciálními přístroji, které dokáží odhalit padělaný pas nebo pozměněné doklady.

Během kontroly policisté vyzvali tři Afričany, aby vystoupili z autobusu. „Ve voze totiž bylo málo světla a policisté si potřebovali ověřit, zda předkládají skutečné doklady. Jednou z identifikačních technik je totiž například podrobná kontrola fotografie s cizincem, aby policista mohl vyloučit možnost výměny fotografie v dokladu,“ vysvětlila mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová.


Vyváděl i při výslechu


Afričané ale snahu policistů zřejmě pochopili jako bezdůvodnou „buzeraci“. Začali hlídce nadávat a odmítli jim své pasy a povolení k pobytu ukázat. Dva z nich se po chvíli umoudřili a doklady policistům předložili. Třetí muž ale stále vehementně protestoval.

„Jeho agresivita se vystupňovala natolik, že před autobusem náhle udeřil policistu vší silou do obličeje,“ popsala, jak se obyčejná kontrola dokladů nakonec vyhrotila, Jaklová. Zbylí členové hlídky agresivního Afričana pomocí hmatů a chvatů okamžitě zpacifikovali a nasadili mu pouta. Ani potom ale Nigerijec vyvádět nepřestal. Dál policistům sprostě nadával a vyhrožoval. Neuklidnil se ani na služebně při výslechu. Řval na policisty i na tlumočníka. Svoji výpověď navíc několikrát změnil.

Proč se Afričan tak rozčílil, policisté nakonec vůbec nepochopili. „Muž měl všechny doklady v pořádku a pobyt na území Čech řádně povolený,“ doplnila Jaklová.

Cizinec si tak svým agresivním chováním přidělal jen zbytečné problémy. Teď ho totiž čeká trestní stíhání pro napadení veřejného činitele. „Policista naštěstí jeho útok odnesl jen velkou modřinou. Zřejmě nedopadl hůř hlavně proto, že byl minimálně o hlavu větší a mohutnější než agresivní Afričan,“ uzavřela Jaklová.