Někdejší ministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath nezaplatil sankci deset milionů korun, kterou mu uložil soud. Na tiskové konferenci před nástupem do ruzyňské věznice to dnes oznámil novinářům. Za mřížemi si má Rath odpykat sedmiletý trest za korupci.

"Na odpolední tiskové konferenci Rath uvedl, že nástup do věznice stihne. Platí, že po 18. hodině budu plně v péči a v rukou našeho úžasného státu," potvrdil bývalý středočeský hejtman serveru iDnes.cz. A tak se také stalo. Nestihl však zaplatit požadovanou sankci. „Avizoval jsem od začátku, že žádných deset milionů nemám a sehnat je takhle za pět dní nejde,“ dodal.

Tisková konference Davida Ratha v Hostivici po vynesení rozsudku Krajského soudu v Praze.
Exhejtman Rath má v pondělí už spát ve vězení

Výzvu k nástupu do výkonu trestu doručili policisté minulý týden. Podle Ratha bylo nestadardní, že mu dokument neposlal soudce poštou a za velmi krátkou označil i pětidenní lhůtu. Ačkoli se Rath, jenž od počátku trvá na své nevině, hodlá dál bránit u Nejvyššího soudu ČR (a počítá s tím, že dál bude nejspíš následovat i soud ústavní – a zřejmě i Evropský soud pro lidská práva), mimořádný opravný prostředek v podobě dovolání nemá odkladný účinek. Jeho podání tedy nástup za mříže neovlivní.

Obžalováno bylo dalších deset lidí

Středočeský krajský soud sice loni poslal Ratha na 8,5 roku do vězení, odvolací senát ale letos v červnu trest o rok o půl zmírnil. „Počítám se sedmi lety, ale v druhé větvi můžu dostat ještě půl roku navíc," uvedl Rath s tím, že ve vězení hodlá pracovat jako lékař.  

Bez osobní účasti většiny obžalovaných pokračovalo v úterý u Krajského soudu v Praze hlavní líčení v takzvané druhé větvi takzvané Rathovy kauzy.
Novinky v Rathově kauze: námitka podjatosti, návrh na došetření

V kauze úplatkářství při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí, konstatovala Česká televize. Některé z nich uznal soud vinnými. Do vězení soud poslal i bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra.