Jak policisté informovali v pondělí 15. ledna, zatím v souvislosti s prosincovou střelbou na Filozofické fakultě v Praze prověřují jeden přestupek a dvacet trestných činů.

„V drtivé většině již došlo ke ztotožnění podezřelých osob a policisté proti nim zahájili úkony trestního řízení. Jde o podezření ze spáchání trestných činů schvalování trestného činu s trestní sazbou až do výše jednoho roku odnětí svobody, nebezpečného vyhrožování s trestní sazbou až do výše jednoho roku, šíření poplašné zprávy s trestní sazbou až do výše dvou let a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejích práv a svobod s trestní sazbou až do výše dvou let,“ vypočítala policejní mluvčí Pavla Mašínová.

Nejčastěji se lidé takto chovají na sociálních sítích. Zřejmě v domnění, že za své výroky nejsou trestně zodpovědní nebo že jsou na anonymním účtu nedohledatelní. 

Jedním z takových případů je například nedávno popsané jednání studenta střední školy z Chomutovska. Na sociální síti příspěvek o tragédii komentoval ve smyslu že doufá, že vrah aspoň zabil určité skupiny obyvatel, které v tomto komentáři přímo označil. Jaké, policie nespecifikovala. Mladistvého ale dohledala a ten se při výslechu přiznal. 

Ilustrační foto
Nenávistný komentář po střelbě na pražské škole napsal mladík z Chomutovska

Naopak přímo z očí do očí použil výhrůžku opilý muž v Žatci. A to dokonce směrem k policistům, kteří přijeli řešit menší noční rvačku, jíž se výtečník u kulturního domu Moskva účastnil. Řekl jim, že když ho nenechají být, „dopadne to stejně jako na škole v Praze“. 

„Od prosincové tragické události zadrželi kriminalisté již více než tři desítky kusů zbraní. V několika případech se jednalo o zbraně expanzní (takzvané plynovky - pozn. red.) a flobertky (cvičné či sportovní - pozn. red.). Přestože tyto případy přímo nesouvisely s událostí na Filozofické fakultě, chceme tak poukázat na fakt, že lze jen těžko na první pohled rozeznat o jaký druh zbraně se jedná,“ uvedla mluvčí Mašínová. Dodala, že policie i nadále provádí preventivní opatření. Týkají se zejména škol a měkkých cílů, tedy míst s větší koncentrací lidí.

Střelba na Filozofické fakultě v Praze
V budově Filozofické fakulty na Palachově náměstí v centru Prahy došlo ve čtvrtek 21. prosince 2023 odpoledne ke střelbě. Aktivní střelec zabil 14 lidí a pak i sebe, dalších 25 bylo zraněno, z toho 10 vážně.

Mohlo by vás zajímat: Přestaňte s námi „vorat“: Zemědělci na Chomutovsku protestují jako Němci

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová