V pondělí pokračovalo u Okresního soudu v Chomutově projednávání přes dva roky starého případu exploze varny drog v bytě na sídlišti Březenecká. Soud po několikahodinovém jednání došel k závěru, že nemá dostatek informací k tomu, aby mohl rozhodnout. Soudkyně Lenka Chalupová proto navrhla vrátit případ z důvodu přehodnocení skutku do stádia přípravného řízení. S tím všichni zúčastnění souhlasili, jen státní zástupce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Soudu se zúčastnili všichni tři obžalovaní a to René Bureš, Markéta Bartlová a Pavel Jaroš. Oba obžalované přivedla do soudní síně eskorta. Jsou za mřížemi kvůli jiným případům. Žena je stíhána na svobodě. Bureš s Bartlovou obvinili Jaroše z toho, že drogu v bytě vařil on. Ten však tvrdil opak. „Já jsem si šel do pro dávku a k výbuchu jsem se jen připletl," vypověděl už dříve Jaroš. Podle obžaloby měl Bureš byt Jarošovi k vaření drog pouze půjčit. Během líčení z výpovědi několika svědků však vyplynulo, že drogu zřejmě vařil Bureš. Ten to ale popřel.

Svědci však vypověděli, že měl s vařením zkušenosti a chlubil se tím i na facebooku. „Bureš s Bartlovou se domluvili a na Jaroše to hodili," uvedla ve své výpovědí jedna svědkyně. Nyní se čeká, zda státní zástupce podá na soud stížnost, nebo se jí vzdá. Pokud se stížnosti vzdá, případ se vrátí do stádia přípravného řízení. Pokud stížnost podá, bude se jí zabývat krajský soud. Pak je možné, že se případ vrátí soudu a ten bude v jeho projednávání pokračovat.

K explozi, jež byla důsledkem vaření drog, došlo v bytě v panelovém domě 11. ledna 2014 v pozdních odpoledních hodinách. Při výrobě drogy vznikl požár s následnou explozí, která poškodila zařízení bytu. Škodu Stavební bytové družstvo Chomutov odhadlo na bezmála 54 tisíc korun, částku vymáhá po obžalovaných. Bureš utrpěl při výbuchu zranění, strávil jeden den na popáleninovém centru v pražských Královských Vinohradech. Pak podepsal revers a z nemocnice odešel. Na lehké popáleniny rukou a boku si stěžovala i Bartlová, vyhledat péči lékařů ale nemusela. Jaroš vyvázl bez újmy na zdraví.

Jaroše, Bureše a Bartlovou státní zástupce viní z obecného ohrožení z nedbalosti a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V případě odsouzení všem hrozí až pětiletý trest.

Trojice podle sousedů obývala byt v sídlišti Březenecká neoprávněně, což potvrdil i předseda Stavebního bytového družstva Chomutov Josef Tvrdý. Uživatelka bytu jej podle něj pronajímala nelegálně. Narkomani, kteří způsobili výbuch, se z něho měli vystěhovat, a to jen den před explozí. Příkazu však nedbali.