Sledovaný proces se blíží k závěru. Soud v úterý pravděpodobně rozhodne, zda se A. Novák nechal podplatit nebo ne.

Dopoledne soudce přečte spis a bude provedeno poslední dokazování. Pokud se nestane nic mimořádného, nebo se jednání neprotáhne, odpoledne padne verdikt.

Po deseti letech se tak veřejnost dozví, jak to bylo se čtyřiceti miliony korun, které doputovaly na účet manželů Novákových a které jsou podle policie úplatkem za prodej městských akcií.

A jak líčení dopadne? To se dá jen velmi těžko odhadovat. Hlavní dokazování teprve přijde a do několikasetstrán­kového spisu vidí jen aktéři sporu. Veřejnost a novináři jsou zatím odkázáni pouze na to, co zaznělo před soudem při veřejných přelíčeních.

Průběh i výsledek soudního jednání sledujte tady na webu i ve středu v Deníku.

Na účet manželů Novákových v Rakousku přišly desítky milionů korun. Oni tvrdí, že šlo o půjčku na investici, kterou vrátili. Podle policie šlo úplatek za prodej akcií.

Je zřejmé, že manželé Novákovi operovali s desítkami milionů korun přes neprůhlednou firmu na Kypru a německé zprostředkovatele. Určitě jim nepomůže výpověď kyperských svědkyň, které figurovaly ve vedení kyperské společnosti a které popřely, že by Novákovým něco půjčovaly. Zdá se, že se jedná o klasickou „offshore“ firmu, přes kterou tekly spousty peněz.

Další indicií, která může svědčit o vině je to, že další účastníci sporu, mezi nimi i Eva Nováková, jsou vyšetřováni rakouskou policií pro praní špinavých peněz. Manželka stíhaného exsenátora navíc před soudem nepůsobila vůbec jistě a vypovídala místy hodně zmateně.

Toto a další podrobnosti ale jsou jen drobné indicie. Soud musí bezpečně prokázat, že A. Novák převzal úplatek a poskytl za to kupci výhody. A to patrně nebude lehké, svědek a zároveň obžalovaný Peter Schmel, který prý měl úplatek poskytnout, zmizel.

Navíc o prodeji akcií rozhodovalo celé tehdejší zastupitelstvo a exstarostovi se akci podařilo prodat ještě za vyšší cenu, než kterou předem odhlasovali.

To na jednu stranu může Novákovi „přilepšit“, na druhou stranu to ale soud zas tak zajímat nemusí, pokud se prokáže, že úplatek vzal a například akcie prodal za méně, než kolik nabízel někdo jiný. Ale to vše jsou jen spekulace.

Co do výše údajného úplatku jde o jednu z největších korupčních kauz v Česku. Novákovi hrozí až osm let. Těžko říci, jestli by při prokázání viny dostal nejvyšší možný trest. Je bezúhonný, dosud nebyl trestán, takže by případný trest nemusel být tak vysoký. Může například odejít s dlouholetou podmínkou a pokutou.

Novák: Jsem nevinný

Sám Novák od začátku tvrdí, že je nevinný a že peníze na účtu pocházejí z běžné obchodní transakce. Měly sloužit na vybudování truckcentra v Rakousku. To samé tvrdí i jeho manželka, která po něm převzala podnikání poté, co se stal starostou.

Je velmi pravděpodobné, že celý spor vynesením rozsudku neskončí. Novák, kterého bývalý předseda ODS Mirek Topolánek označil za kmotra, trvá na své nevinně a pravděpodobně by se odvolal, pokud by byl odsouzen.

V případě osvobozujícího rozsudku by se mohl odvolat státní zástupce, což se při tak velkém a sledovaném procesu dá očekávat. Kolotoč odvolání a dovolání se tak zřejmě zastaví až za několik let.

Alexandr Novák je známý chomutovský politik a podnikatel, patří mu čerpací stanice i rozsáhle pozemky v regionu.

Některé české korupční kauzy

Starosta městské části Brna Aleš Kvapil dostal sedm let a pokutu za převzetí úplatku 1 milion korun. Policie ho chytila přímo „za ruku“ při přebírání peněz.

Bývalý starosta Nového Boru za převzetí úplatku 150 tisíc korun si odseděl rok ve vězení.

Jiří Čunek měl převzít jako starosta úplatek od soukromé firmy. Soud ho vinným neuznal, jeho kauza ale otřásla soudním systémem kvůli takzvané justiční mafii a zasahování politiků do nezávislosti soudců.