Smyšlená historka, přestrojení za policistu, rychlé ruce v cizím bytě. Taková byla ve zkratce „finta“ zkušeného zloděje, který okradl 80letého muže z Chomutova. V nestřežené chvíli mu ukradl trezor s hotovostí a zlatem. 

Jak policisté zjistili při vyšetřování, pachatel si svou oběť vyhlédl a na čin se připravoval. „V panelovém domě, kde senior bydlí, byl totiž pár dní předem na 'obhlídce' v doprovodu dalšího, zatím neznámého muže. Oba byli oblečeni tak, aby vypadali jako policisté, za které se také vydávali. Pod smyšlenou záminkou se na důchodce vyptávali sousedů,“ popsala policejní mluvčí Miroslava Glogovská. 

Nalezený trezorNalezený trezorZdroj: Policie ČR

O pár dní později se do paneláku vrátil pouze jeden z mužů, opět v přestrojení za policistu. Tentokrát se pomocí vymyšlené historky vetřel přímo do bytu seniora. Podařilo se mu ho přesvědčit, že je skutečně policistou. Během následného hovoru využil chvilky nepozornosti, sebral trezor a urychleně byt opustil.

Ve schránce měl senior uschované cennosti za téměř 1,5 milionu korun. Šlo o 1,3 milionu v hotovosti, několik tisíc eur, zlato a další věci.

Rozsáhlé šetření přivedlo kriminalisty na stopu podezřelého, 44letého recidivisty. „Dotyčného se jim podařilo následně vypátrat a zadržet v Praze, kde také provedli domovní prohlídku v jeho obydlí a získali tak další důkazy. Nedaleko místa krádeže se policistům podařilo nalézt i odcizený trezor, samozřejmě již vypáčený a prázdný,“ konstatovala mluvčí Glogovská.

Věznice Všehrdy.
Dozorce ze Všehrd po napadení kolegy: Chceme být jištění, ne se bát o život

Zadržený muž teprve před rokem vyšel z vězení. Nyní ho vyšetřovatel obvinil ze spáchání zločinu krádeže a přečinů porušování domovní svobody a přisvojení pravomoci úřadu a soud poslal falešného policistu do vazby. Tam může vyhlížet až osmiletý trest odnětí svobody, pokud bude uznán vinným. 

„V souvislosti s tímto případem policisté znovu varují zejména seniory, ale i další občany, aby nikdy do bytu nepouštěli cizí osoby, ať už jim tvrdí cokoli. Pokud si nejste jistí, s kým máte tu čest, do bytu ho v žádném případě nepouštějte a zavolejte na linku 158,“ radí policejní mluvčí. 

Mohlo by vás zajímat: Anthony Hopkins jako Nicholas Winton: Film točili ve Válcovnách trub v Chomutově

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová