„Muž byl obviněn z maření přípravy a průběhu voleb a referenda. V případě uznání viny soudem mu hrozí trest od šest měsíců do tří let. Podle kriminalistů oslovil několik osob a pod příslibem finanční odměny jim dal obálku s předem vyplněnými hlasovacími lístky a také odměnu ve výši 200 korun," uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

K obvinění muže podle ní vedly i výslechy desítek osob, mezi nimi i účastníků romské zábavy v chomutovském sídlišti Písečná, kde se právě s hlasovacími lístky kupčilo. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty.

Soud kvůli kupčení s hlasy nařídil v Chomutově opakované hlasování v obecních volbách. Původní zrušil poté, co prozkoumal 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné.

„Vyřazení těchto lístků by sice nemělo vliv na rozdělení mandátů mezi jednotlivými volebními stranami, nicméně jejich započítání ovlivnilo obsazení mandátů konkrétními kandidáty ČSSD," řekla už dříve mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Hlasování v Chomutově by se mohlo opakovat už na konci ledna.

Uplacení chomutovští voliči podle Bartošové ani nevěděli, koho volí. Ve prospěch které strany se ve městě kupčilo, policie neupřesnila.
Podle zdroje obeznámeného s případem je obviněný mužem, který uplacené lidi svážel autem do volební místnosti. Iniciátorem kupčení s hlasy byl ale podle všeho někdo jiný.

Obviněných je více

V souvislosti s říjnovými volbami jde v Ústeckém kraji už o pátého obviněného člověka. Dva muže kriminalisté stíhají za kupčení v Litvínově na Mostecku, jednoho v Malém Březně na Mostecku. Obviněným v Malém Březně je nový starosta obce, dvaačtyřicetiletý František Štrébl.

Starosta informaci Mosteckému deníku potvrdil s tím, že si obvinění od policie převzal. Důrazně ale odmítl, že by kupčil z hlasy. „Udělám vše pro to, abych očistil svou osobu. Cítím se nevinen," řekl. Policie vycházela z trestního oznámení. Podle starosty je aféra záměrně vyvolaná jeho kritiky, kteří si nepřejí, aby byl starostou, a je důsledkem jeho dlouhodobých sporů s bývalým vedením obce, které v minulosti pranýřoval.

Litoměřický soud už za kupčení s hlasy vyměřil padesátiletému muži trest odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na 18 měsíců.

Muž z Litoměřicka podle obžaloby nabízel před volbami třem lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a 500 korun za hlas pro určité volební uskupení. Z policejního vyšetřování vyplývá, že oslovení lidé nabídku odmítli.

Policie prošetřuje možné kupčení s volebními hlasy také v dalších městech Ústeckého kraje: v Kadani na Chomutovsku, Bílině na Teplicku, Rumburku a Šluknově na Děčínsku i v samotné krajské metropoli Ústí nad Labem.