Generální manažer Pirátů Chomutov, Jaroslav Veverka, včera stál v soudní síni. Soud jej předvolal, aby vypovídal v případu osmi fanoušků, kteří měli při domácím utkání s Bílými Tygry z Liberce rasistickými pokřiky „Opice, HUHUHU, Ku-klux-klan , či Mrtvý cikán plave po povodě a to je v pohodě" urážet hráče tmavé pleti Wayna Simmondse. Zda rasistické urážky křičeli přímo obžalovaní, však nedokázal potvrdit ani vyvrátit, stejně jako další předvolaní svědci.

Veverka soudu potvrdil, že v osudný den, tedy 28.října 2012, byl v pirátské aréně. „Byl jsme svědkem toho incidentu," potvrdil. „Pohyboval jsem se však ve VIP prostoru a skyboxu, který je od kotle domácích poměrně vzdálený, proto nedokáži určit, kolik lidí takto volalo, natož ukázat na jednotlivce," sdělil. Sám ale slyšel pokřik opice, opice, který podle něj směřoval na Wayna Simmondse.

HUHUHU jsem do té doby neslyšel

Veverka, který působí ve funkci generálního manažera klubu již tři roky, sledoval jako divák již několik stovek zápasů, a to i těch venkovních. „Heslo „Mrtvý cikán plave po vodě a to je v pohodě" jsem viděl jen na facebooku. Na zimním stadionu jsem jej nikdy neslyšel, stejně jako jsem se na hokeji nesetkal s pokřikem HUHUHU," svěřil se soudu. „Pokřik HUHUHU jsem slyšel jen u nás nebo poté na stadionu Sparty, když tak domácí fandové pokřikovali na naše fanoušky," sdělil.

Klub nechal hledání viníků na policii

Vedení klubu se v hledání fanoušků, kteří se takto projevili, nijak neangažovalo. „Policie nás požádala o záznamy z kamer, které jsme jí předali. Kromě projednávání s naší právní kanceláří žádné další interní šetření neproběhlo. Klub se sám nepokoušel jednotlivce identifikovat," uvedl Veverka s tím, že fanoušci se zákazem vstupu na stadion byli identifikováni na základě informací od policie.

Po Jaroslavu Veverkovi následovaly výslechy dalších svědků. Jednalo se o fanoušky Pirátů, kteří byli přítomni na utkání s Libercem. Všichni vypovídali podobně. Všichni slyšeli pokřiky s rasistickým podtextem, nikdo však nedokázal ukázat ani na jednoho z obžalovaných a říct, že by právě jej viděl skandovat některý z nich a nikdo nebyl schopen určit, kolik lidí takto pokřikovalo. Podle některých svědků se jednalo o nejméně o tři desítky fanoušků, podle jiných muselo skandovat ještě více lidí.

Před soud půjdou ještě nejméně jednou

Soud si předvolal celkem devatenáct svědků z nichž se jeden nedostavil. Také proto včera verdikt nepadl. „Ještě bude potřeba prostor pro závěrečné řeči a čtení listinných důkazů, rozsudek tedy dnes určitě nepadne," informoval již dopoledne soudce Petr Vaněk s tím, že konečné rozhodnutí by mohlo být známo na příštím či přespříštím jednání.

Soud byl odročen na 20. února 8:15 hodin, kdy budou pokračovat výslechy svědků.

Nad osmicí obviněných ve věku od 19 do 34 let tak nadále visí otazník. Za trestné činy hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a výtržnictví ve formě spolupachatelství, ze kterých byli obviněni, jim hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Již na prvním jednání však soudce prozradil, že k tak vysokému trestu nejspíš nepřistoupí.