Na sedm let do vězení poslal včera Krajský soud v Ústí nad Labem 46letou Hanu Vopatovou z Kadaně. Žena měla asi v 21 případech v letech 2002 až 2009 podvést lidi, kteří jí půjčili peníze na podnikání nebo aby jim je zúročila. Případně měla zajistit za určitý obnos sjednání úvěru, ale ten zájemci nikdy neviděli. Škoda, kterou způsobila, přesáhla jedenást milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na odvolání.


Jako chytrá horákyně


Žena k soudu jezdila z vazební věznice. Při své výpovědi v podstatě připomínala chytrou horákyni. Půjčila si peníze i nepůjčila, dlužila i nedlužila, něco přiznala, ale nebyl to podvod, dosud peníze prý jen nevrátila, ale ne v úmyslu, aby někoho poškodila. „Nejsem si vědoma, že bych se dopustila podvodu, jak je uvedeno v obžalobě. Nebylo mi umožněno, abych jim ty peníze mohla vrátit tak, jak jsem chtěla. Je i v mém zájmu, aby se tato kauza vyřešila,“ řekla obžalovaná.

Předsedkyně senátu Jarmila Krejcarová se Vopatové zeptala, proč peníze nevrátila již dříve, než šla do vazby. Obžalovaná jí s pláčem vysvětlovala, že měla velké zdravotní problémy, hovořila o nějakém vydírání, psychickém nátlaku.

„Peníze mám u svého kolegy, nechci říkat u koho, protože nemám na ty peníze papír, nechci, aby mi je zapřel. Nemám vůbec nic, jenom exekuce. Mám rozpůjčované peníze bez papírů a beze všeho mezi lidmi a podívejte se, jak jsem skončila,“ dodala v slzách.

Zajímavé během procesu bylo například, když se státní zástupkyně zeptala obžalované, kde vzala peníze na dovolenou na Maledivách, opakovaně v Egyptě a jednou i na výlet do Izraele.

Obžalovaná tvrdila, že něco získala prodejem, něco z pojistky, také prodala po kratší době solnou jeskyni, kterou si zřídila a provozovala.

Vopatová s rozsudkem v žádném případě nesouhlasila, a to tak vehementně, že si ho ani celý neposlechla. Při odůvodňování verdiktu požádala o odvedení z jednací síně, že prý nebude poslouchat lži, co předsedkyně senátu čte. „Odsuzujete nevinného člověka,“ tvrdila Vopatová.