U Okresního soudu v Chomutově pokračovalo včera hlavní líčení s bývalou podnikatelkou v cestovním ruchu 52letou Renatou F., která je obžalovaná ze zpronevěry peněz klientů. Osmičlenné rodině z Chomutovska dluží 96 080 korun za neuskutečněný zájezd do Itálie. Žena včera projevila dobrou vůli a část z dlužné částky přinesla přímo do soudní síně, kde chtěla peníze poškozené rodině předat. Soudce ale transakci v budově justice zatrhnul.


Peníze na dřevo


„Nebudeme tady jako benátští kupci. Dohodněte se s poškozenými, jak se vyrovnáte. Zda si někde peníze předáte, nebo je zašlete na účet,“ vyzval obžalovanou. Vzhledem k tomu, že hodlala rodině uhradit jen třetinu dlužné částky, tak soudce zajímalo, proč nepřinesla všechny peníze. „Víc jsem nesehnala. Byla mi ukradena peněženka,“ vysvětlila žena.


Nikam nejeli


Na vrácení hotovosti přitom měla dva roky. Zájezd do Kalábrie si u její cestovní agentury Tep Tour podvedení klienti objednali již na začátku roku 2009. Za slíbenou dovolenou v jižní části Apeninského poloostrova zaplatili ve dvou splátkách. Následně zjistili, že jim ale žádný zájezd nebyl zajištěn.

„ V lednu jsme zaplatili padesátitisícovou zálohu, v červnu pak 46 tisícový doplatek. Ještě před úhradou doplatku jsem telefonovala do cestovní kanceláře, u které měl být zájezd sjednán, kde mi bylo řečeno, že obžalovaná nám nezajistila ubytování ani dopravu a žádné peníze jim nepřišly. Když jsem ale pak hovořila s obžalovanou, tak mi řekla, že je vše v pořádku. Věřila jsem jí, proto jsem nakonec uhradila i zbytek ceny,“ vypověděla už při prvním hlavní líčení 48letá poškozená žena, která dovolenou do Itálie v cestovní agentuře sjednávala.

Dodala, že když se nakonec rozhodla kvůli spoustě nesrovnalostí odstoupit od kupní smlouvy, tak jí obžalovaná tvrdila, že na zájezd pojedou, když ještě doplatí dalších 20 tisíc korun. To už ale klientka neudělala a doufala, že dostane všechny peníze zpátky.
„Obžalovaná slíbila, že jakmile půjde kolem pošty, peníze pošle. Nic jsme ale nakonec neobdrželi. Pak už mi nezvedala telefony,“ vylíčila žena, jak vše nakonec dopadlo.


Chtěla omluvu


Obžalovaná podnikatelka u soudu přiznala, že 96 tisíc korun na zájezd skutečně převzala a klienti do Itálie nakonec opravdu neodjeli. Její vysvětlení, proč jim tedy následně bezmála sto tisíc nevrátila, bylo velmi svérázné. Nechala si je údajně proto, že o ní nechali vydat hanlivý článek v novinách. Informace v tisku ji údajně velmi poškodila. Musela cestovní agenturu zavřít.

Při prvním hlavním líčení žena soudci tvrdila, že je připravena hotovost vrátit, když se jí poškození klienti za novinový článek omluví.
Včera nicméně k soudu část peněz přinesla, aniž by se nějaké omluvy dočkala. Zřejmě dala na radu soudce, který ji upozornil, že by měla ve svém zájmu dluh urychleně uhradit. „Radím vám, abyste vše dala do pořádku. Je to výrazná polehčující okolnost,“ řekl již při prvním hlavním líčení soudce.

Vzhledem k tomu, že ani včera ještě nebylo úplně jasné, zda obžalovaná dluh uhradí, rozhodl se soudce, že s konečným verdiktem v případu ještě několik dnů počká. Proces odročil na 28. června, kdy by měl padnout rozsudek.