Na stopu policisty přivedl drahý paralyzér, který našli na místě činu. Jejich domněnky potvrdil nález DNA údajného pachatele na místě činu. Muž podle státního zástupce Jana Jakovce nebyl nikdy před tím trestaný.

Podle policistů neměla vražda politický motiv a podezřelého muže údajně ani nikdo nenajal. „Šlo o náhodné setkání dvou lidí, kteří se nikdy neměli setkat," uvedl kriminalista. Muž podle policistů zabil Housku čtyřmi výstřely. Nevěděl ale prý, koho zastřelil. To se údajně dozvěděl až z médií.

Přišel sám

Policisté potvrdili, že muž přišel sám. Předvolali ho kvůli podání vysvětlení, během toho se spontánně přiznal a odevzdal zbraň. „To, že se přizná, jsme předpokládali," uvedl náměstek krajského policejního ředitele Bohumil Kotas. Dodal, že nechtěli kolem jeho domu s ohledem na rodinu dělat policejní manévry, proto se rozhodli pro tuto formu.

Kriminalisté jsou si jistí, že je skutečným vrahem, protože vedle doznání jim řekl informace, které mohl vědět jen pachatel. S mužem podle Martina Charváta poprvé mluvili 8. ledna. Už tehdy se dostal do úzkého výběru podezřelých. O dvanáct dní později jim to, že jsou na správné stopě, potvrdily výsledky expertízy DNA, kterou našli na místě činu. Nejsou to ale prý jediné důkazy, které mají.

Muž kriminalistům dal legálně drženou automatickou pistoli ráže devět milimetrů, kterou prý Romana Housku zastřelil. Policisté ji ještě musí nechat prozkoumat odborníky v laboratoři.

Pytel přes hlavu

Ústecký soud poslal muže obviněného z vraždy Housky v pátek do vazby. Podle státního zástupce Vladimíra Jana hrozilo, že by jinak mohl utéct. Eskorta muže k soudu přivezla zamaskovaného. Přes hlavu měl pytel. Policisté odmítají říct něco bližšího k jeho totožnosti. Argumentují presumpcí neviny.

Muži, kterého ve čtvrtek obvinil vyšetřovatel z vraždy, hrozí 10 až 18 let. Státní zástupce Jakovec nevyloučil, že soudce muže do vazby nakonec nepošle. Podle něho ale důvody k jejímu uvalení existují.

Jan Jakovec upozornil, že kriminalisté budou muset nyní všechna tvrzení prověřit. Muž mohl mít nějaký jiný motiv, než tvrdí. „Kdyby sem například přišel krást, trest by mu hrozil větší," vysvětlil. Podle Jana Jakovce naopak fakt, že se k činu přiznal, může znamenat o něco nižší trest.

Tělo objevil známý

Dlouholetého přítele ústecké exhejtmanky Jany Vaňhové vrah zastřelil loni 18. listopadu před jeho chomutovskou vilou, kde s Vaňhovou žil. Mrtvolu pak přikryl plachtou a z místa činu zmizel. Tělo objevil Houskův známý, chomutovský podnikatel Vlastimil Rindoš.

Roman Houska býval označovaný za jednoho z kmotrů sociální demokracie. Působil ve významných stranických postech. Byl místopředsedou chomutovské okresní organizace strany a členem ústředního výkonného výboru ČSSD. O Houskovi mnozí tvrdili, že svoji kariéru začal jako takzvaný vekslák, díky čemuž se naučil pohybovat v šedé zóně ekonomiky.

Údajně dokázal na Chomutovsku vyjednat řadu zakázek. Nejdříve proti sobě stáli s dalším vlivným chomutovským politikem Alexandrem Novákem, později se z nich stali spojenci. Nováka nakonec soud poslal do vězení kvůli úplatku za prodej plynárenských akcií, které vlastnil Chomutov.

Vyšetřování se vleklo

Ani Roman Houska se soudům nevyhnul. Už v 90. letech podle obžaloby vydíral podnikatele. Údajně jim vyhrožoval kvůli tomu, že se zúčastnili dražeb budov, které chtěl sám získat. Ústecký krajský soud v roce 2005 stíhání zastavil, protože se příliš vleklo.

V roce 2003 prý najel autem na chomutovského strážníka, který jej chtěl pokutovat za nedovolené parkování. Okresní soud Housku potrestal roční podmínkou. Odvolací krajský soud ale verdikt zrušil a překvalifikoval řidičovo počínání na přestupek. Úředníci ho nechali promlčet.

Roman Houska čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny tvrdil, že po něm Houska požadoval úplatek 250 tisíc korun. Policisté to ale neprokázali. Nakonec přišel o řidičský průkaz, protože odmítl test na alkohol.