Moravskoslezští kriminalisté dopadli padělatele obrazů valašských malířů a dalších českých umělců z počátku 20. století. Podvodník z Chomutova prodal minimálně 180 děl, vydělal tak milion korun.

Maloval nová díla, která vydával za originály. Prodával je prostřednictvím galerií, aukcí či osobně. Na některé obrazy znalci dokonce zpracovávali posudky, v nichž je označili za pravé.

Osmačtyřicetiletý muž z Chomutova si už vyslechl obvinění. Obrazy padělal od roku 2010. Policisté informace o něm získali ze dvou zdrojů. Jednak se na ně obrátil muž, který chtěl koupit jeden z obrazů. Ve spolupráci s policií pak zjistil, že jde o falzum. Navíc se od odborné veřejnosti a také dědiců nežijících autorů dozvěděli, že trh byl náhle zaplaven podezřelými díly.

Padělatel měl malování jako svůj koníček. Při výrobě padělků si počínal velmi sofistikovaně. Studoval své vzory. Maloval proto stejným stylem jako autoři, které si vybral. Na stará plátna, zakoupená v bazarech, pak maloval nové obrazy. Používal tempery, které přetřel akrylátovým lakem. „Obrazy pak na první pohled vypadají, že jsou malované olejem," řekla kriminalistka Lenka Burdigová. Na dotvoření dojmu, že jde o staré dílo, používal například prach z vysavače.

Chomutovák díla prodával například prostřednictvím galerií v Praze, Zlíně či Vsetíně. Šlo například o obrazy valašských autorů jako byl Karel Hofman, František Podešva či Alois Schneider. „Vymyslel si vždy nějakou legendu. Většinou tvrdil, že obraz koupil v Čechách, kde neměl velkou hodnotu. Dovezl jej do regionu, kde o autora je zájem. Obrazy ale i tak prodával za zlomek ceny. Pokud by se nejednalo o padělky, měla by díla hodnotu okolo 11 milionů korun," řekla.

Kriminalisté nyní prověřují, jakou roli v případu sehráli znalci, kteří vypracovali posudky a nepoznali, že jde o padělky. Vědí, že s malířem nespolupracovali. „Další okolnosti jejich počínání prověřujeme," řekl policista Marian Ulehla.

Kriminalisté se domnívají, že mezi lidmi může být už mnohem více padělků. Obracejí se proto na všechny, kteří si v posledních letech koupili obraz některého z regionálních umělců a nejsou si jisti jeho pravostí. „Tito lidé by nás měli kontaktovat," řekla Burdigová.