Vyhrůžka zatím neznámého pachatele narušila páteční jednací program soudu.

„Musel se zrušit celý dopolední program a není moc jisté, co se bude v průběhu dneška dít," uvedla krátce po evakuaci zaměstnankyně soudu, která si nepřeje být jmenována. „Víme jen to, že ve dvanáct se tu máme znovu sejít, abychom se dozvěděli, jak bude dnešní den pokračovat a jestli budeme moci ještě pracovat."

Pyrotechnik dorazil na místo zanedlouho po uzavření budov, při prohledávání se ale nakonec žádná výbušnina nenašla. Zaměstnanci se tak v klidu mohli vrátit zpět na svá pracoviště a už kolem 11:00 se pomalu začínalo pracovat. „Odročili jsme zhruba pět trestních řízení, ale v půl jedné se už dále pokračovalo podle plánu," uvádí tiskový mluvčí trestního úseku Lenka Chalupová.

Kdo by mohl stát za anonymním telefonátem policie ani zaměstnanci soudu netuší. Často však tato hlášení pocházejí od lidí, kteří se snaží vyhnout soudnímu jednání a v přerušení programu výhružným telefonátem soudu vidí možnost, jak se vyhnout případnému trestu. Takové jednání se ale nemusí vyplatit. „Pachateli hrozí po dopadení za šíření poplašné zprávy až dva roky odnětí svobody," uvádí Chalupová.

Nejedná se však o první případ vyhrožování bombovým útokem chomutovskému soudu. Zhruba před dvěma roky anonym oznámil, že do budovy umístil výbušninu, která se ale při prohledávání také nenašla. Jako by to nebylo málo, tak za týden zavolal znovu a opět zaměstnance vyděsil oznámením o výbušnině v budově. „V tomto případě ale ten člověk volal přímo nám a ne na policii. Nás to samozřejmě vyděsilo, ačkoliv jsme reálně nevěřili, že by něco takového vážně mohl provést," uvádí zaměstnankyně.

Autor: Václav Kešner