ČTK to potvrdil soudce Martin Majchrák. Státní zástupce žádal prodloužení vazby kvůli obavám z útěku a opakování trestné činnosti. Muž, který patří k širšímu kruhu rodiny, dívenku podle kriminalistů znásilnil a zavraždil loni v září.

"Soud má obavu, že by obviněný v případě propuštění na svobodu, byť s náhradou vazby instituty, které zákon připouští, to znamená písemný slib a dohled probačního úředníka, utekl nebo se skrýval před orgány činnými v trestním řízení. Respektive, že by v trestné činnosti pokračoval. K tomuto závěru, zejména pokud jde o útěkovou vazbu, soud vedou závěry znaleckých posudků, které byly v mezidobí vypracovány," řekl ČTK Majchrák. Obviněný podle něj žádal propuštění z vazby s tím, že bude žít u své matky. To soud zamítl.

Obviněný před soudem nevypovídal, vyjádřil se jen k žádosti o propuštění z vazby. "Byl vyslechnut policejním orgánem v procesním postavení obviněného, nicméně lze předpokládat, že ten výslech bude nutné zopakovat. V rámci prvotního výslechu již v postavení obviněného se k části trestné činnosti doznal," doplnil Majchrák. Dozorující státní zástupce František Stibor už dříve ČTK řekl, že by vyšetřování mohlo být ukončeno v lednu a následně bude podána obžaloba.

Devítiletá dívka se ztratila loni 9. září cestou ze školy. Ještě tentýž den po ní začali pátrat policisté, hasiči i dobrovolníci. Tělo dívenky objevili o den později u Ciboušova, asi kilometr od místa, kde bydlela s babičkou. "Kriminalisté zjistili, že muž měl děvče nejprve oslovit a potom vylákat na odlehlé místo nedaleko obce Ciboušov. Tam byla dívka později nalezena bez známek života," řekla už dříve krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Kriminalisté už provedli rekonstrukci vraždy. Zúčastnili se jí také znalci, kteří závěry doplní do svých posudků. Dozorující státní zástupce už dříve řekl, že obviněného budou zkoumat psychiatři, psychologové a sexuologové. Obviněný muž strávil několik týdnů na psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice.

Obviněnému hrozí až 20 let vězení, případně výjimečný trest, vyplývá z právní kvalifikace případu.