Tentokrát má prohřešek souvislost s násilnostmi při jarním soudu s další dezinformátorkou, Janou Peterkovou. Kromě Zítka policie obvinila dalších sedm lidí.

„Policejní orgán Odboru extremismu a terorismu Služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy dne 16. října 2023 zahájil trestní stíhání osmi osob pro přečin výtržnictví. Z těchto osmi osob je pět stíháno též pro přečin násilí proti orgánu veřejné moci ve spolupachatelství a jedna z těchto pěti navíc i pro přečin pohrdání soudem,“ řekl České televizi Tomáš Svoboda z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Jedním z obviněných je podle ČT právě Pavel Zítko.

Bývalá novinářka Jana Peterková (uprostřed) hovoří k lidem, kteří dorazili 30. května 2023 do budovy pražského městského soudu k odvolacímu jednání v případu, v němž je Peterková obžalovaná ze šíření poplašné zprávy
Soud potvrdil Peterkové podmínku. Její příznivci vylomili dveře do síně

Za výtržnictví hrozí dva roky ve vězení, jednomu z obviněných o rok více. V případě násilí proti orgánu veřejné moci počítá trestní zákoník s až pěti lety vězení, za pohrdání soudem pak až dvěma lety.

Útok proti soudu se stal letos v květnu, kdy soud rozhodoval o vině a trestu pro Janu Peterkovou za šíření poplašné zprávy během coronavirové epidemie. Peterková ve videích tvrdila, že Česko obsadí NATO a budou střílet na malé děti nebo že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat očkovat proti covidu. Soud jí za šíření poplašné zprávy dal dvouletou podmínku.

Ilustrační foto.
"Čechoslovák" Zítko podal trestní oznámení na policii za zákrok u Postoloprt

S potrestáním Peterkové se ale nechtěli smířit další dezinformátoři a několik desítek jejich fanoušků. Ještě během odvolacího jednání se úspěšně pokusili vlámat do soudní síně. Vysadili dveře a vykřikovali hesla o fašistickém státu a gestapu. Přímo na místě policie zadržela dva lidi. Sama Peterková si pak stěžovala, že soud nezajistil, aby se jednání uskutečnilo v klidu.

Pro Zítka to není první podobný problém s policií z poslední doby. V úterý 10. října jej zastavila při běžné silniční kontrole na sjezdu z dálnice u Postoloprt dopravní hlídka. Ta velmi rychle zjistila, že se jedná o hledaného člověka a chtěla jej zadržet. Zítko se ale v autě zamkl a odmítal vystoupit.

Policie vytáhla u Postoloprt Pavla Zítka z auta.
Policie vytáhla u Postoloprt dezinformátora Zítka z auta. Protesty nepomohly

Nakonec se po mnoha desítkách minut diskuze policisté rozhodli rozbít okénko u auta a dezinformátora z něj vytáhli. Jak záhy vyšlo najevo, policie se o Zítka zajímá kvůli podezření ze zpronevěry.

Mohlo by vás zajímat: Proměna křižovatky. Na křížení mezi Chomutovem, Kláštercem a Kadaní už se krouží

Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý