Pořádný kus štěstí popřál kadaňským policistům a jejich služebnímu rotvajlerovi Garrymu. Ačkoli pes není cvičený pro stopování zločinců a je „jen“ hlídkovým psem, chytil pachatele, který vykradl několik benzinek. Naposledy prunéřovský Ušák.

Její prostor kdosi narušil poslední lednovou sobotu brzy po ránu, jak policisté zjistili podle signalizace.

„Viděli jsme rozbitou výlohu a ve sněhu stopy směrem k výsypkám,“ líčí policista Petr Dundr, jak to na místě vypadalo. Vyjel spolu s kolegou a svým služební psem Garrym. Rotvajler se dal hned do práce. Jeho citlivý čenich všechny vedl přes výsypky, k popílkovišti, železniční trati Kadaň a pak zpět na nádraží Prunéřov. „Chvílemi musel znovu hledat stopu a čenichat, protože byla zavátá,“ popisuje Dundr. „Přálo nám ale v mnoha směrech štěstí. Stopa byla čerstvá, navíc za nízkých teplot déle vydrží.“

Stačila necelá půlhodina a pes s policisty se dívali do zad klidně kráčejícího zloděje se zavazadly. „Sotva nás zahlédl, dal se do běhu. Jenže zakopl a natáhl se přes plot,“ líčí rychlý sled událostí. To už mu Garry dýchal do obličeje a jeho výraz nepřipouštěl žádný zbytečný pohyb. Muž raději zůstal ležet, dokud ho policisté nezajistili.

Jakou nakonec Garry dostal odměnu? „Má silný kořistnicky kult, takže odměnou mu bylo to, že pachatele dopadl. Jsou psi, kteří vnímají jako odměnu pamlsek nebo míček, on je motivovaný jinak,“ dodává na vysvětlenou Petr Dundr.

Poznámka autorky: Že je Garry ostrý, netřeba pochybovat. Při focení měl oči na šťopkách. Stačilo, abych se přiblížila o krůček blíž a Václav Štrunc, Garryho druhý nejoblíbenější policista, sykl „Teď se radši chvíli nehýbejte“.

Minirozhovor se psovodem P. Dundrem: Pro Garryho byl odměnou pachatel a adrenalin

Pro jaké příležitosti Garryho nasazujete?
Pro takovéto situace ne, protože je to hlídkový pes pro pěší noční službu.

Čím je výjimečný?
Je to obranářský pes s výborným vztahem ke svému pánovi a schopností likvidovat výtržnosti.

Přestože šlo při dopadení o velké štěstí, jak jste zdůraznil, počítáte tuto akci jako úspěch?
Rozhodně.

Dostal nějakou odměnu?
Pro něj bylo odměnou dopadnout pachatele a adrenalin s tím spojený. Pro tohle byl cvičen.

Nasadili jste ho pro jeho schopnosti nebo protože byl ve službě?
On je jediným psem na obvodě a tím je to dané.
Garry,
6 let, rotvajler


Na kadaňské policejní služebně je od června 2005 jako hlídkový pes

Hlavní využití: při výkonu noční služby, dohled při narušování veřejného pořádku, kontrola opuštěných objektů, parkovišť, garáží, zahrádek a chat

Zvláštní znamení: zvláště silná náklonnost ke svému pánovi