„To nás tady budete furt zabíjet, mr*ky český," křičí do davu mladý muž s pivem v ruce. Cloumají s ním silné emoce a slzy vzteku má na krajíčku. Stejně jako dalších asi dvě stě Romů, přišel vyjádřit soustrast rodině muže, kterého v sobotu ráno zastřelili na chomutovském sídlišti.

Paneláky v Jirkovské ulici byly kolem sobotní 17 hodiny v obložení policistů. Na místě bylo čtrnáct policejních vozů, psovod a těžkooděnci se samopaly. Právě ti vzbuzovali od začátku shromáždění největší nevoli, protože místo, kde vznikl malý pomníček a lidé tam kladli svíčky, zatarasili páskou. „Vy svině policajtský, proč nás tam nepustíte," ozývali se rozhořčeně Romové a někteří si to chtěli s policií vyřídit ručně. Nakonec ale zůstalo jen u slovních potyček.

Po střelbě na chomutovském sídlišti zemřel člověk
Najížděl v Chomutově do aut a lidí, soused ho zastřelil

Na setkání dorazilo asi dvě stě Romů, nejčastěji z Chomutova a Jirkova. Nechyběly ani čerstvé maminky s kočárky nebo dětmi na rukou. Tragická událost jimi otřásla a bojí se, že podobné incidenty budou stále častější. „Moje rasa byla zavražděna. Ale nemůžeme to tak nechat. Teď musíme, Romáci, držet při sobě, i kdyby nás zabili," burcuje přítomné mladý potetovaný muž. „Za chvíli nám tu udělají rezervaci jak indiánům," přisazuje si postarší muž a z davu následuje další vlna nenávistných výroků směrem k Čechům. „Hážete děti do popelnice, vy gádžové zk*urvení, j*bat vás do zadku," křičí opět potetovaný Rom.

Přítomní Romové mají hlavně strach, že policie případ řádně neprošetří. „Vždycky vrahy omilostní, jako v Tanvaldu a Žatci. Uvidíte, ten je do večera doma v posteli," prorokují postarší ženy.

Kolem půl sedmé dorazila k pomníčku i plačící rodina zastřeleného muže. Směrem k davu ale nepromluvili, zlomil je smutek.

Demonstrace, větší angažovanost

Podle předsedy Romské občanské iniciativy teď začnou Romové organizovat demonstrace a více se angažovat. „Už mi volali Romové i z Ostravy, že by chtěli přijet," říká předseda Miroslav Tancoš. Pohání je totiž strach a nedůvěra k policii i soudům. „Doufáme ve spravedlnost, ale nevěříme tomu. Máme žít v právním státě, ale myslím, že česká justice používá dvojí metr a případy zametává pod koberec," uzavírá předseda Miroslav Tancoš.

Pietní shromáždění se nakonec obešlo bez násilností a skončilo kolem osmé hodiny večer.