Před chomutovským soudem stanuli ve čtvrtek 31. května aktéři, kteří se měli podílet na provozování „černých heren“ v Chomutově a v Kadani, pod záštitou svěřeneckého fondu Escape. V hlavním líčení vypovídala správkyně svěřeneckého fondu, servisní technik a provozovatelé barů s automaty.

„V Chomutově a v Kadani platí obecně závazné vyhlášky zakazující provozování výherních hracích přístrojů, přesto tam byly provozovány bez příslušných povolení,“ uvedl státní zástupce Jiří Kožina, na čem stojí obžaloba.

Období, kdy mělo docházet k trestné činnosti, se v obou městech liší. „V Chomutově to bylo zhruba od července do září 2015 a v Kadani od září 2015 do ledna dalšího roku. V obou případech provoz heren ukončila policie,“ doplnil zástupce. V první z nich zabavila jedenáct výherních automatů, ve druhé osm.

Ilustrační foto.
Umlátil někdo psa? Policie v Chomutově rozplétá znepokojivý případ

Herny kryl svěřenecký fond s hlavičkou Escape, jehož správkyní byla Iveta Č. „V Praze v baru jsem se náhodně setkala s Tang Minhem, který mi nabídl, abych se stala správkyní s tím, že to nebude časově náročné a mohu to vykonávat při své práci,“ uvedla před soudem. „Pak jsme ho šli založit. Sepsali jsme to u notáře. Hotovo,“ popsala začátek svého působení.

Právě o existenci muže jménem Tang Minh ale státní zástupce pochybuje. „V průběhu vyšetřování se nepodařilo zjistit, že by se kdy tato osoba v České republice vyskytovala. Je vysoce pravděpodobné, že se tak někdo prezentoval, ale ve skutečnosti to byl někdo úplně jiný,“ uvedl Jiří Kožina.

Pod hlavičkou svěřeneckého fondu měli provozovat automaty. Servisní technik Michal W., bývalá správkyně Iveta Č. a Q. Tung Tran z kadaňského baru King.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Servisní technik Michal W., bývalá správkyně Iveta Č. a Q. Tung Tran z kadaňského baru King.

Cílem fondu podle obviněné bylo zřizovat neveřejné herny pro registrované členy a starat se o jejich zábavu. Řádově mělo vzniknout kolem deseti klubů včetně toho v Chomutově a v Kadani.

Ačkoli správkyně podepisovala smlouvy, tvrdí, že herny fyzicky nenavštívila. „Nikdy jsem tam nebyla. Ale podstata byla, aby se tam dostali jen platní členové. Museli se zaregistrovat, dostali čip a pak mohli hrát na zábavních zařízení. Bylo to v prostoru, který byl stavebně oddělený,“ popsala Iveta Č.

Myslela, že jde o hry

Podle ní se mělo jednat o nevýherní automaty. „Myslela jsem, že jsou na nich střílečky, nikdy jsem je neviděla, moc se v tom nevyznám. Přišlo mi, že to jsou normální zábavní přístroje,“ uvedla obviněná s doplněním, že do té doby s automaty nepracovala. „Já netušila, že s nimi pracuji, ani tady,“ tvrdila.

Na otázku předsedkyně senátu, jestli si nepřipadala jako bílý kůň, přisvědčila. „Trochu ano. Stále si ale myslím, že jsem nic nelegálního nepáchala,“ dodala.

Vypovídal také Michal W., který dělal pro obě „černé herny“ servisního technika. Nabídku mu měl učinit předseda chomutovského klubu, kterého jmenoval jako Dragana. „Byli jsme dohodnutí na měsíčním paušálu tři tisíce, který by se navyšoval podle výjezdů. Pracovní smlouvu jsem uzavřel s Ivetou Č.,“ dodal. Dragana údajně nikdy neviděl.

Ilustrační foto.
Falešní zaměstnanci vodáren obcházejí byty. Cílí na seniory

Úkolem Michala W. bylo zprovoznit automaty a v případě potřeby se postarat o opravy. Tvrdil však, že nemohl vědět, zda se jedná o výherní automaty. „Na první pohled to není vidět a software jsem nikdy nezkoumal. Řešil jsem mechanický chod stroje.“

Předvolaní byli také provozovatelé barů, kde herny sídlily. Q. Tung Tran prostřednictvím svého tlumočníka sdělil, že nebude vypovídat. O podnikání v baru Princess na chomutovském náměstí 1. máje promluvila Milada D. „Na starosti jsem měla jen bar, automaty se mě netýkaly, vše domluvil majitel,“ uvedla podnikatelka, která tam byla v podnájmu. „Řekl mi, že je vše v pořádku a že to není protizákonné,“ dodala.

Podle státního zástupce se v případu jedná o organizovanou skupinu pachatelů. „Pokud budou uznáni vinnými podle obžaloby, pak se jich týká trestní sazba až šest let odnětí svobody,“ upozornil.

Hlavní líčení předsedkyně senátu odročila na 27. září, kdy budou předvolaní další svědci.

Ilustrační foto.
Děti kolabují z horka velmi rychle. Nenechávejte je v autě, varují lékaři