Jsou vinni. Po několika měsících skončil v Chomutově ve středu soud se členy drogové sítě, které na počátku loňského roku odhalila kadaňská policie. Deset lidí čelilo obvinění z výroby a distribuce pervitinu. Léky k jeho výrobě jim podle obžaloby prodával lékárník recidivista.

Drogovou síť tvořilo šest mužů a čtyři ženy ve věku od 28 do 57 let. Bydleli spolu v jednom domě v klášterecké ulici Osvobození a navzájem je pojily různé příbuzenské či partnerské vazby. Drogy tady společně užívali, vařili a také společně sháněli léky na jejich výrobu.

Zdrojem se pro ně stala především lékárna na chomutovském náměstí 1. máje a její vedoucí, 68letý lékárník Karel Fořt. Od něho podle státního zástupce kupovali léky s vyšším obsahem pseudoefedrinu jako třeba paralen grip nebo nurofen. Občanský průkaz, kterým je výdej léku podmíněný, mu však nepředkládali.

Muž podle obžaloby jednomu ze členů sítě prodal takto léky minimálně dvacetkrát po pěti baleních, ostatním různě po jednom balení. Třináctkrát také vystavil dalším společníkům léky na jména lidí, kteří se nacházeli ve výkonu trestu nebo byli dokonce po smrti.

Lékárník: podvedli mě

Lékárník od počátku jako jediný z obžalovaných svou vinu popírá. „Nikdy jsem neprodal větší množství léků, jen jednou, a to mě podvedli,“ vypověděl Fořt.

V roce 2016 ho měl přemluvit klášterecký podnikatel, aby jeho dělníkům, kteří hromadně onemocněli chřipkou, vydal větší množství nurofenu. Ten ale skončil v drogové varně a lékárníkovi za to soud vyměřil 18měsíční podmínku. Léky tenkrát vyzvedával Robert Kudry, jež stanul před soudem i tentokrát.

Vydávání léků na jména lidí ve výkonu trestu nebo zemřelých muž vysvětloval tím, že s jejich občankami lidé přišli do lékárny a on nerozeznal, že na fotkách jsou jiné osoby. Policejní prohlídka nalezla v jeho lékárně v trezoru více než dvě desítky dokladů. „Ty si u mě zapomněli nebo je v lékárně nechali poté, co jsem jim odmítl léky vydat,“ hájil se Fořt.

Svoji účast v celé kauze omlouval neznalostí zákonů a také tím, že byl pod neustálým tlakem ze strany narkomanů. „V lékárně na náměstí jsem strávil deset let. Neustále jsem byl vystavený atakům, abych léky vydával a ty osoby u toho používaly různé lsti a úskoky,“ popisoval dotyčný. „Domluvily se na mě a kryjí svého hlavního dodavatele,“ vypověděl Fořt.

Soud všechny obžalované uznal vinnými za nedovolené nakládání s omamnými a psychotropními látkami, za jejich výrobu a přechovávání. V potrestání byl ale mírný, rozdal téměř jen podmíněné tresty.

close Obžalovaní (sedící vpředu) před soudem info Zdroj: Deník/Kamila Minaříková zoom_in

Trojice obžalovaných v soudní síni.

Do vězení zamíří pouze hlava distribuční sítě a výrobce drog Jaroslav Kroka starší a jeho družka. „Odsuzuje se ke třiceti měsícům vězení do věznice s ostrahou,“ vynesla nad ním rozsudek soudkyně Kateřina Vltavská.

Krokova družka Eva Oláhová si odsedí rok. Lékárníkovi, navzdory tomu, že je recidivistou, soud vyměřil pětiletou podmínku a zákaz činnosti na stejně dlouhou dobu.

Všichni odsouzení i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.