U Okresního soudu v Chomutově pokračovalo tento týden hlavní líčení s jednadvacetiletým Lukášem Baněm, který čelí obžalobě za týrání těhotné přítelkyně. Baňo jí měl bít, ohrožovat mačetou a vyhrožovat zabitím a znásilněním od jiného muže. To i přesto, že s ním byla těhotná.

K týrání mělo docházet koncem loňského a začátkem letošního roku v Jirkově v jejich společně obývaném bytě. Týraná žena utekla na několik dní ke své sestře. Baňo jí však přesvědčil, aby se k němu vrátila. Pak jí měl v bytě nutit, aby se vysvlékla a chtěl jí vystavit u otevřeného okna a vyhrožoval, že jí nechá umrznout. Týraná přítelkyně si však dokázala přivolat pomoc, vysvobodili ji její sestra s přítelem. Obžalovaný jí však nechtěl pustit z bytu, až když volala o pomoc z okna, tak jí umožnil z bytu odejít s tím, že má říct sestře, že se nic nestalo.

Baňo u soudu tvrdil, že má přítelkyni rád a chce s ní žít a vychovávat děti. To, z čeho jej viní obžaloba, prý není pravda. Připustil, že měli spory. Neměli peníze a byt byl bez elektřiny. Hádali se, jednou dal ve vzteku přítelkyni facku, ale nic víc. Na výpověď sestry přítelkyně reagoval slovy: „Ona našemu vztahu nepřála."

Sestra týrané ženy u soudu líčila, že k ní chodila sestra na návštěvy a stěžovala si na útoky svého partnera. „O Vánocích si k nám přišla pro řízky, bramborový salát a nějaké cukroví. Brečela a řekla nám, že jí Baňo zbil, přesto se vrátila domů. V lednu se to opakovalo a to už u nás zůstala několik dní. Partner ji u nás neustále hledal a přesvědčoval ji, že se má vrátit. Po několika dnech od nás odešla," vyprávěla sestra ženy.

U soudu měla vypovídat i napadená, ale nemohla se dostavit kvůli hospitalizaci v nemocnici. Je těhotná, čeká dítě s obžalovaným. Její obhájce však na jejím výslechu trvá. Předpokládá totiž, že týraná žena bude svědčit v partnerův prospěch. Ta svého partnera navštěvuje ve vazební věznici a posílá mu dopisy.

Před soudem vypovídala i matka týrané ženy. Z její výpovědi vyplynulo, že o opakovaném týrání své dcery nevěděla. Do policejního protokolu ale mluvila jinak. Měla vidět i svojí dceru zakrvácenou. U soudu svou původní výpověď nepotvrdila, od soudkyně si za to vykoledovala upozornění na možné křivé svědectví. Matka také potvrdila, že obžalovaný Baňo je s její dcerou v kontaktu. „Mají se rádi a chtějí spolu žít," uvedla u soudu. Týraná má doma už dvě děti s předchozím partnerem.

Soud po vyslechnutí předvolaných svědků odročil líčení na červen. To by měla vypovídat i týraná žena. Obžalovaný zůstává ve vazbě. Dosud nebyl soudně trestán. Nyní mu hrozí až osm let vězení.