Otřesným případem brutálního zmlácení matky vlastním synem se ve středu 22. srpna zabýval Krajský soud v Ústí nad Labem. Nezaměstnaný 59letý Jiří Jedlička z Jirkova u Chomutova dostal za pokus o vraždu své 82leté invalidní matky 11 let vězení. Zároveň své matce musí zaplatit 482 tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i Jedlička si ponechali lhůtu pro odvolání. Jedlička tak zůstává ve vazbě.

“Obžalovaný evidentně nezvládl zátěžovou situaci. Jeho čin naplňuje znaky trestného činu vraždy, který zůstal ve stadiu pokusu. Soud mu mohl uložit 10 až 18 let vězení. Rozhodli jsme se pro uložení trestu při dolní hranici trestní sazby, jako polehčující okolnost soud shledal částečné doznání obžalovaného a výpovědi rodinných příslušníků, kteří označili soužití s poškozenou za obtížné. O matku však pečoval dobrovolně, ona sama útok nevyprovokovala ničím zvláštním,” uvedla soudkyně Šárka Tampová.

Ilustrační foto
Mladý útočník sebral invalidovi berle, pak ho ještě na zemi zkopal

V mládí hrál Jedlička fotbal a boxoval. O ženu upoutanou na invalidní vozík pečoval od října 2017. Chodil jí nakupovat, pomáhal do postele a též ji přebaloval. Incident se odehrál letos 3. března. Jedlička se vracel do bytu své matky z nedaleké vietnamské večerky, kde pravidelně popíjel alkohol.

“Odpoledne jsem si šel koupit cigarety, dal jsem si ve večerce u Vietnamce rum, pak jsem šel zase domů k mámě. Koukali jsme na televizi. K večeři byly javořické párky. Pak jsem si šel před dům zakouřit a šel si dát k Vietnamcovi ještě pivo a koupil jsem si placku rumu,” popisoval u soudu Jedlička, který se před deseti lety léčil na psychiatrii kvůli nevěře své bývalé manželky. Jeho výpovědi se během výslechu měnily, kolik toho přesně v den napadení vypil, nedokázal říci.

Obžalovaný: nechtěla spolupracovat

Když se vrátil, potřebovala jeho matka na záchod. “S vozíkem se tam špatně zajíždí. Když jsem se jí z mísy snažil dát zpátky na invalidní vozík, najednou mi sjela dolů. Pak jsem se ji snažil dostávat nahoru. Protože je ale těžká, nešlo to. Říkala, že se nemůže na nohy postavit. Nechtěla si stoupnout úmyslně,” myslí si Jedlička, který v tu chvíli dostal vztek.

“Nevím jak jsem ji bouchl, kolikrát jsem ji bouchl. Ležela na zemi, nechtěla komunikovat ani spolupracovat. Dal jsem jí facku, kopnul jsem ji do nohy a do hlavy. Musel jsem ji kopnout vícekrát. Vím, že jsem se snažil, aby si aspoň sedla. Ležela v chodbě, nekomunikovala, byla od krve,” popisoval před soudem Jedlička. Kriminalisté, znalci a státní zástupce ovšem znají přesnější detaily celého napadení.

Policejní zátah na pěstitele marihuany.
VIDEO: Prohlédněte si, jak vypadá obří pěstírna marihuany ve Vejprtech

“Ve stavu opilosti prosté, středně těžké, nejméně v nepřímém úmyslu usmrtit, napadl údery rukou sevřenou v pěst, kopy nohou a škrcením svoji matku, a to tak, že ji bil pěstmi a nejméně jednou ji kopl do oblasti hlavy a opakovaně ji kopal do pravé strany hrudníku a levé kyčle a poté ji rukama na zemi škrtil horním lemem jejího trička, až upadla do bezvědomí,” řekl státní zástupce Vladimír Jan v obžalobě.

Podle sousedů matce její syn během útoku i vulgárně nadával. “Ty … špinavá stará,” křičel údajně Jedlička.

Když na místo přijeli strážníci, Jedlička tvrdil, že se matce nic nestalo a všechno je v pořádku. Ta přitom ležela v bytě v bezvědomí a nebýt včasné lékařské pomoci, zřejmě by i zemřela. “Řekl, že maminka je v pořádku a že se nic neděje a chtěl nám zavřít dveře. Dal jsem mu tam nohu, protože jsem si všiml ležící postavy na zemi. Přistoupil jsem tedy k první pomoci ležící ženě, která měla obličej celý od krve a chroptěla,” popsal u soudu jeden ze zasahujících strážníků.

Žena má poškozený mozek

Jedlička stále říkal, že všechno bude dobré. “Když přijela policie a kolegové ho chtěli odvést, začal vykřikovat, že je bývalý boxer a že si to s námi vyřídí,” dodal strážník.

V důsledku utrpěných zranění je žena do současné doby hospitalizována, pro těžké poškození mozku je v bezvědomí a nereaguje ani na podněty. Kvůli intenzitě útoku a vážným zraněním, které jí její syn způsobil, není schopná samostatného dýchání a musí být napojena na umělou řízenou ventilaci. “Živiny dostává prostřednictvím sondy. Zlepšení jejího stavu se nedá předpokládat,” uvedla soudní lékařka Andrea Vlčková.

Jedlička měl v době útoku v krvi 2,75 promile alkoholu. “K činu se doznal. To, že nedokáže přesně popsat, jakým způsobem matku napadl, je pochopitelné vzhledem k množství vypitému alkoholu. Celá situace, ve které byl, hodnotili znalci jako nadlimitní, kterou bylo velice těžké zvládat. Poškozenou od smrti dělilo jenom málo. Vzhledem k osobnosti pana obžalovaného, důvodům, z kterých došlo k poškození, vzhledem k jeho postoji, jsem navrhoval pro výkon jeho trestu věznici s ostrahou,” řekl státní zástupce.

Postřelený kocour se bude léčit nejméně měsíc.
Hororové léto domácích mazlíčků: na Domovině kdosi střílí na kočky

Motivy Jedličkova brutálního útoku nejsou jasné. “Už jsem toho měl asi taky dost. Nebylo to s ní lehké. Byla náladová. Někdy na mě nadávala, pomlouvala kdekoho, kolikrát se podělala v posteli. Asi se to ve mně všechno nahromadilo, a pak jsem vybouchl,” řekl Jedlička s tím, že svého činu upřímně lituje. “Je to jako ve špatném snu. To mě bude strašit asi ještě hodně dlouho,” řekl Jedlička.

Podle znalců je Jedlička jednoduchou osobností. “Zvýšená obecná míry agresivity u něj není přítomna. Pod vlivem alkoholu nezvládl zátěžovou situaci,” řekla znalkyně v oboru psychologie Štěpánka Tůmová. Právě alkohol je Jedličkovým největším problémem. “Celý dospělý život je spojený s nadužíváním alkoholu. Je to součástí jeho životního stylu. Netrpí duševní chorobou, jednal ve zlobném afektu kvůl dlouhodobé zátěži a opilosti,” podotkl soudní znalec v oboru psychiatrie Michal Hessler.

Soužití nebylo lehké

Jedličkovi hrozilo až 18 let vězení za pokus o vraždu. V jeho prospěch hrálo to, že nebyl v minulosti trestaný a matku napadl po dlouhodobých verbálních i fyzických konfliktech. Jeho matka navíc byla kvůli svým zdravotním problémům podle příbuzných zlá a nepříjemná.

“Naše matka byla zlý a hádavý člověk, hlavně na své ošetřovatelky. Z jeho strany to musel být amok. Ona mu pořád třeba vyčítala, že plýtvá vodou splachováním na záchodě nebo že hodně jí. Divili jsme se, že Jirka vůbec kývl na to, že se o ni bude starat. Ona mu ale za to přislíbila, že si může nechat byt," řekl bratr odsouzeného.

Ilustrační foto.
Kebab se salmonelou může být kdekoliv. Výrobna zásobovala široké okolí