Ostře sledované líčení s gangem Litevců ve věku od 24 do 42 let začalo v úterý na ústeckém krajském soudu. Cizinci stojí podle obžaloby za přepadením teplického klenotnictví. Těsně před předloňskými Vánoci z něj měli odnést desítky značkových hodinek za více než 7 milionů korun. Za loupež hrozí organizované skupině až 15 let vězení. U soudu byli jen 4 obžalovaní: Danas Pečiukovnis, Vitalijus Ročka, Osvaldas Steponavičius a Donatas Zapolskis. Dalšího, Dominykase Pivorase, který měl celé přepadení zinscenovat, stíhají jako uprchlého.

Jak popsala státní zástupkyně Lenka Pastýříková, do teplického klenotnictví Provazník v Krupské ulici vešli dva z Litevců 17. prosince 2018 dopoledne v parukách. Krátce si prohlédli interiér, pak jeden z nich přistoupil k prodavačce a nastříkal jí do očí slzný plyn. Další na ni vytáhl pistoli, namířil, pak ji povalili a spoutali.

Přepadení zlatnictví v Krupské ulici a uzávěrka centra města.
Policie dopadla další dva muže, kteří vyloupili klenotnictví v Teplicích

Potom do prodejny vešli další dva z pachatelů, spoutali druhou prodavačku i vedoucího obchodu a dokonce jednoho přítomného zákazníka. „Pak páčidlem a sekerou vypáčili vitríny a do sportovní tašky uložili cennosti,“ vylíčila státní zástupkyně a dodala, že si vzali i 135 tisíc korun z pokladny.

Vinu u soudu odmítl

Litevce přivezla k soudu eskorta ze tří vazebních věznic. Vypovídali s pomocí tlumočnice. „V Teplicích jsem nebyl,“ prohlásil první z nich, Pečiukovnis, a vinu odmítl. Před zadržením prý pobýval v Praze, kde ho také zatkli. „Ostatní kromě jednoho neznám,“ řekl k dalším obžalovaným.

K případu se podle jeho výpovědi měl připlést nejspíš kvůli tomu, že ho jeho známý, Ročka, poprosil, aby přeparkoval auto vyhlédnuté policií, za odměnu měl dostat telefon. Přiznal se ale, že byl už dřív v řadě případů trestně stíhán. „Strašně důvěřuju lidem, a proto dělám takové blbosti,“ konstatoval.

Potřeboval peníze

Další z obžalovaných, Zapolskis, se přiznal. „Potřebuju léky a platit byt,“ vysvětlil, proč se přepadení zúčastnil. Kromě hodinek z lupu, které si vzal, měl prý přislíbenu další odměnu, když vše doveze do Litvy. V přípravném řízení uvedl, že kumpány znal. Před soudem ale spolupachatele neidentifikoval. „Moc dobře si pamatuji, že jsem to neřekl. Jinak bych obvinil lidi, které neznám,“ řekl.

Soud poslal v pátek v poledne 15. března do vazby muže, který minulý víkend vykradl klenotnictví Provazník v centru Teplic.
Z klenotnictví ukradl před 5 dny zboží za 15 milionů korun, už je za mřížemi

Jiný obžalovaný, Steponavičius, u soudu spolupachatele identifikoval. Popsal, že krátce před přepadením přijel do Čech z Litvy. Tam podle svých slov bral drogy, byl už několikrát trestán, živil se prací načerno. „Začátkem prosince 2018 jsem v baru v jednom městě popíjel pivo. Přišla osoba, kterou jsem znal od vidění. Nabídla mi vydělat si peníze. Protože se blížily Vánoce a moje narozeniny, souhlasil jsem,“ vypověděl.

Sedl si do auta a odjel s mužem na benzínku. „Tam přijela další osoba a přibližně mi vysvětlila, co budu dělat. Pochopil jsem, že se jedná o loupež a že to nebude jednoduché. Ale protože jsem neměl peníze, neodmítl jsem,“ popsal. Byl tak součástí posádky šedého Renaultu Laguna, který se vydal do Čech. Po ubytování v Praze si muži měli rozdělit role, co kdo bude při loupeži dělat. Do Teplic se měli vydat ještě před samotným přepadením, aby obhlédli terén.

Když se sem pak vrátili, už to šlo rychle. Za pár minut po zločinu byli Litevci pryč. „Celé přepadení trvalo asi tři minuty. Než jsem se stačila rozkoukat, bylo po všem,“ potvrdila už pár hodin po přepadení prodavačka z protějšího krámku s novinami. Kriminalisté ale také nelenili, lupiče vypátrali ani ne za 24 hodin v Praze.

Litevcům hrozí až 15 let vězení. Zmocněnkyně poškozené prodavačky pro ni žádá 300 tisíc za prodělané duševní útrapy a nemajetkovou újmu. Mají se na to složit všichni obžalovaní rovným dílem. „Vznikla u ní posttraumatická stresová porucha. Poškozená je dosud v pracovní neschopnosti i v péči psychiatra,“ vysvětlila zmocněnkyně.

Otužilci v rybníku na Cínovci.
Otužování se stává čím dál více populárnějším. Vzniká spolek Otužilci Teplice

Podle ní byl útok velmi intenzivní a následky u ženy přetrvávají dodnes. „Byla ohrožena střelnou zbraní, nastříkali jí do očí sprej, byla povalena a spoutána,“ vypočítala zmocněnkyně s tím, že prodavačka měla strach o život. Majitel klenotnictví chce náhradu celé škody, která mu vznikla. Hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech.

Výběr případů z předešlých let…
Listopad 2012 
Lupič přepadl v centru Teplic zlatnictví, ale daleko neutekl. Ukradl řetízky za zhruba 90 tisíc korun a snažil se zmizet v ulicích. Přepadená obsluha  vyběhla z obchodu a volala o pomoc. To, co následovalo, se dnes už moc nevidí. Několik kolemjdoucích zablokovala zloději cestu. Přijela si pro ně policie, soud ho poslal do vězení.
Leden 2006 Dva lupiči přepadli krátce po deváté hodině dopoledne klenotnictví v centru Ústí nad Labem. Prodavačku obchodu v Pařížské ulici udeřili do hlavy, svázali ji a pak z obchodu odnesli šperky téměř za milion korun. Jak se později ukázalo, šlo o fingované přepadení, do kterého byla zapojená prodavačka. Majitelka o ničem nevěděla.
Prosinec 2005 Přepadl lupič s kuklou na hlavě a s pistolí v ruce benzinovou stanici Paramo na okraji Teplic. Obsluha mu vydala kasírku, ve které bylo 10 tisíc korun. Den před tím zase muž maskovaný žlutými brýlemi přepadl pobočku Komerční banky v Žatci. Také tento lupič měl pistoli, ale naštěstí z ní nevystřelil. 20. prosince přepadla dvojice ozbrojených a maskovaných mužů pobočku Raiffeisenbank v Mostě a odnesla si z ní asi 200 tisíc korun.
Leden 2002 Sto padesát tisíc korun si odnesli dva pachatelé z pokladny Casina přímo v centru Teplic. Maskovaní muži peníze chtěli po personálu za barem, přičemž mu vyhrožovali zbraní. K dalšímu loupežnému přepadení došlo ve stejný den. Obětí se stala prodavačka ve zlatnictví v Teplicích Té v nestřeženém okamžiku lupič odcizil plato s 24 zlatými řetízky v celkové hodnotě sto sedmdesát tisíc korun.
Prosinec 2001 Šperky za milion korun si odpoledne odnesl lupič ze zlatnictví v ústecké Dlouhé ulici. Přišel do zlatnictví s pistolí, kterou pak uhodil prodavače do hlavy. Odnesl si prakticky všechno zlato, které v obchodě bylo. Zraněného prodavače odvezla sanitka do Masarykovy nemocnice. Ironií bylo, že zlatnictví je přímo naproti sídlu okresního policejního ředitelství. Na loupež upozornili policii občané, kteří viděli pachatele přes výlohu. Pachatel utekl.