Pokud počet loupežných přepadení nevzrůstá, spíše je vidět trend mírného snižování počtu případů, je to pro společnost dobrá zpráva, ale ne pro přepadeného a jeho rodinu. Typickým příkladem loupežnické praxe je příběh Jaroslava Kubaty (1963).

Brutální muž

Kubata je loupežníkem z Prahy-Smíchova. Odvolal se proti rozsudku chomutovského okresního soudu, ale ústecký krajský odvolací soud ho poslal na osm let do vězení.

Ve společném souhrnném trestu se dočkal rozsudku: Byl poslán do věznice s ostrahou.

Odsouzený muž se na přelomu roku 2014 a 2015 dočkal odsouzení za dva brutální útoky. Připomínáme je jako ukázku primitivního útoku.

Paralyzér a eura

První příběh je z 28. listopadu 2012. Navečer po 17. hodině v osadě Alžbětín, náležející k obci Železná Ruda, vstoupil do domu, kde byla směnárna. Říkal, že chce koupit 4000 eur.

Starší žena, která jako směnárnice připravovala peníze ke směně, náhle viděla, jak Kubata přeskakuje prodejní pult. Vytrhl jí peníze z ruky a ke krční páteři jí přiložil elektrický paralyzér. Srazil ji k zemi a z přihrádek za pultem sebral bankovky za více než 81 tisíc korun. Předtím již vytrhl ženě u ruky bankovky za 4770 eur.

Když s lupem odcházel, varoval směnárnici, aby se 10 minut nehýbala, protože za dveřmi směnárny je bomba. Způsobil škodu za více než 202 tisíc korun.

Rána pěstí

V Krásné Lípě u Křímova na Chomutovsku se Kubata zastavil 4. února 2013 odpoledne. Vyhlédl si za cíl útoku zdejší prodejnu. Vstoupil do obchodu a chtěl od vietnamského prodavače, aby mu vyměnil české peníze za 50 eur.

Když vietnamský prodavač počítal drobné, které chtěl vrátit v rámci výměny Kubatovi, dočkal se od něho rány. Pachatel ho udeřil pěstí pod levé oko. Poranil mu oko a způsobil zlomeniny kostí v obličeji. Potom na Vietnamce namířil pistoli a ten musel odejít do zadní místnosti prodejny.

Kubata si odnesl 20 tisíc Kč, Vietnamce v obchodě uzamkl a odešel.

Jenže rána pěstí se Kubatovi vymstila. Nebyl v obchodě poprvé. Při několika předchozích návštěvách obchodu si prodavač všiml, že se chová Kubata divně.

Běžný zákazník nakoupí a odejde. Jenže lupič se rozhlížel, zvenku si prohlížel obchod. Prodavač měl z toho divný pocit. Proto si zapsal poznávací značku jeho automobilu. Neudělal to sám od sebe. Vietnamskému prodavači to poradili policisté pro případ, kdyby se mu zdál někdo podezřelý. Díky zapsané poznávací značce automobilu se policii podařilo lupiče brzy najít.

Amnestovaný lupič

Poněkud rozporuplně působí na policisty, státní zástupce, soudce i běžné občany vzpomínka na dvě podivné amnestie. První byla prezidenta Havla v lednu 1990, druhá v roce 2013 za prezidenta Klause. Obě byly unáhlené. Pustily na svobodu ze světa vězení během několika dnů lavinu odsouzených.

Mezi nimi, v obou případech, i loupežníka Kubatu. Proto, když stál před Okresním soudem v Chomutově v září 2014, nebyl recidivistou. Amnestie z něho udělaly oficiálně téměř hodného člověka.

Přesto, že měl téměř čistý rejstřík, kruté útoky na směnárnici a prodavače znamenaly vysoce závažné jednání. Proto byl poslán do světa za mřížemi na dlouhých 8 let. Odvolací soud osmiletý pobyt za mřížemi potvrdil.

Loupí většinou brutální zbabělci

S většinou lupičů měl Kubata několik shodných rysů:

„Většinou útočí na slabší oběti. V mnoha případech jsou obětí bezmocní senioři nebo školní děti a mladiství. Brutální útok má za cíl oběť rychle ochromit, aby se nebránila a vydala lupiči kořist.

Předem připravený loupežné útoky na bankovní pobočky, pošty nebo obchody s velkou hotovostí nebo se značnou koncentrací cenností jsou spíše výjimkou," uvedl ústecký policejní psycholog Josef Kovářík.