Lhát soudu je trestné. Myslíte si to taky? Tak vězte, že si můžete vymyslet co chcete, obvinit někoho z uplácení voličů, zapříčinit opakování voleb, pak se ke lži přiznat a zůstat v klidu. Nikdo vás nepotrestá.


Opakované volby kvůli lži


Dokazuje to příklad jirkovské volební kauzy. Jirkovák Ladislav Strnisko se v listopadu „přiznal“, že svážel lidi k volbám a platil jim peníze, když volili ČSSD. Této výpovědi uvěřil i krajský soud a nechal volby zopakovat. Jenže kauza se rozhořela a Strnisko nakonec přiznal, že si vše vymyslel. Chtěl prý jen vyhovět zastupiteli Michalu Batrinovi, který ho o to požádal a nechal se do všeho zavléct. K soudu prý ale nic neposílal. Batrin to pochopitelně popírá.

Každopádně tahle lež zamíchala politickým i běžným životem Jirkova jako máloco v poslední době. Kvůli ní se opakovaly volby, stovky lidí musely znovu k urnám, město bylo čtvrt roku bez zastupitelstva, nemohlo schvalovat třeba prodeje bytů, muselo odložit některé žádosti o dotace.


Nemluvil jako svědek=žádný trest


A jak se ukazuje, je v podstatě jedno, jestli si vše vymyslel Strnisko nebo ho využil Batrin. Podle policie nikdo žádný trestný čin nespáchal, ať už to proběhla tak či onak.

„Ladislav Strnisko nebyl vůči soudu v procesním postavení svědka, proto se nemohl nepravdivým vyjádřením soudu dopustit křivé výpovědi,“ píše se ve vyrozumění, které redakci Chomutovského deníku zaslala policie (více v modrém boxu dole). A proto není trestné ani to, pokud by ho k takovému jednání někdo natlačil, vyplývá dál ze spisu.


Výsledek? Trpký


Celá kauza zřejmě vyšumí do ztracena a potrestán nebude nikdo. Dost paradoxní vzhledem k tomu, jak velké následky lež měla.
Zbývá ještě trestní oznámení, které podal Libor Duchoň z jirkovské ČSSD pro pomluvu. Ve vymyšlené výpovědi byl totiž označen jako člověk, který měl celou akci financovat. „Tím, že soud uvěřil lži a nikoli mému vyjádření ze mě udělali lháře,“ štve ho.
„Toto trestní oznámení ještě prošetřujeme, uzavřené není,“ dodala k tomu policejní mluvčí Marie Pivková.

Deník a trestní oznámení

Trestní oznámení na maření voleb podal na policii kdosi neznámý jménem Chomutovského deníku. Redakce sice žádné nepodávala, nicméně takové jednání vítá, protože jsme ve svých článcích kritizovali právě podivnou beztrestnost aktérů celé kauzy. Policie trestní oznámení prošetřila a vyrozumění poslala právě redakci.