Do které ruky měl Josef Šebek kousnout strážníka a kolikrát? Z dokazování to není jasné, jak rozhodl krajský odvolací soud v Ústí nad Labem. Kauzu vrátil zpět chomutovskému soudu, který jirkovského zastupitele v březnu odsoudil za napadení úřední osoby k trestu odnětí svobody na půl roku s podmíněným ročním odkladem. Ten se proti verdiktu odvolal.

„Obecně mohu říct, že je třeba doplnit dokazování a odstranit rozpory v napadeném rozhodnutí,“ uvedl k rozhodnutí mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Barč. Další podrobnosti nesdělil. „Nejdříve musíme vyhotovit rozhodnutí a obeslat účastníky řízení,“ vysvětlil.

Josef Šebek, zastupitel za Stranu svobodných občanů v Jirkově, a jeho obhájkyně.
Vinen: Jirkovského zastupitele soud podmíněně odsoudil za napadení strážníka

Podle předsedkyně odvolacího senátu Zdeňky Hoškové, kterou ocitoval zpravodajský server iDnes, není jasné, jak je to s údajným pokousáním.

„Samotný rozsudek vykazuje rozpor. Na jedné straně je zmíněno, že obžalovaný dvakrát kousl pana poškozené do hřbetu dlaní levé i pravé ruky, ale v odůvodnění hodnocení provedených důkazů je napsáno, že pokud jde o dokazování a výpovědi strážníků, je u nich shoda na jednom kousanci,“ nastínila. Podle výpovědi dvou strážníků a lékařské zprávy mělo být zranění na levé ruce, fotodokumentace ho ale ukazuje na pravé.

Josef Šebek, zastupitel za Stranu svobodných občanů v Jirkově, a jeho obhájkyně.
Kousance a výhrůžky: jirkovský zastupitel stanul před soudem

Případ se vztahuje k události z 11. července 2016. Zastupitel byl jakožto vedoucí příměstského tábora s dětmi v chomutovském parku. Když je tam vyděsili tři hoši, kteří si hráli na policisty s maketami zbraní, Šebek přivolal strážníky. Ti se ale zaměřili na něj, protože odmítl předložit občanský průkaz. Podle obžaloby měl jednoho z uniformovaných mužů opakovaně kousnout, když se mu před převozem ke ztotožnění na policii snažil nasadit pouta.

Situaci popisovali strážníci i Šebek odlišně. Policisté uváděli, že hoši nevypadali nijak nebezpečně, zastupitel je ale údajně tlačil k plotu a se strážníky nespolupracoval. „Vyzval jsem ho, ať předloží doklady, ale místo toho řekl, ať se radši starám o ty spratky a jeho nechám být,“ popsal už dříve před chomutovským soudem strážník Michal Zedník. Spolu s kolegou poukázal na to, že jim měl zastupitel vyhrožovat profesní likvidací.

Ilustrační foto
Jirkovský zastupitel měl pokousat strážníka. Jednání u soudu proběhne po volbách

Josef Šebek si naopak stěžoval na hrubé zacházení ze strany strážníků. „Vytáhl jsem fotoaparát a chtěl natočit video, vtom mě začali pacifikovat a křičeli, ať foťák pustím,“ vylíčil. „Zedník mě povalil na zem, já říkal, že mi láme ruku, jeho ale jako by to iritovalo a přitlačil,“ dodal.

Rozhodnutí krajského odvolacího soudu, které padlo v pondělí 26. srpna, Šebek nekomentoval. Už dříve se ale nechal opakovaně slyšet, že je nevinný.